Gıda Boyasının Zararları

Günümüzde kullanımı oldukça revaçta olan, her türlü pasta, bisküvi, dondurma gibi ürünlerde kullanılan gıda boyaları, sanıldığı gibi adının söylendiği bitkilerden elde edilmiyor ne yazık ki. İnsanlar açısından oldukça tehlikeli sağlık sorunlarına yol açan gıda boyalarının tüketiminden mümkün olduğunda kaçınılmalıdır. Yapılan araştırmalarda renklendirme amaçlı kullanılan bu gıda boyalarının her ne kadar gıda boyası dense de tamamen kimyasaldan oluşması, fazla doz alımında birçok sorun oluşturduğunu ortaya koymuştur.

Günümüzün çoğunda tükettiğimiz gıda boyalı ürünlerin sentetik boyalardan olduğu belirlenmiştir. Un ve benzeri öğütülmüş ürünler, ekmek ürünleri, makarna, mantı, yumurta ve yumurta ürünleri gibi ürünlerde, gıda boyası kullanılmamasını söyleyen tebliğ kuralları bulunmaktadır ancak, ne kadar uyulduğu büyük tartışma konusudur. Peki kişilerin sağlığına gıda boyası zararları başka hangi durumlarla etki eder, bunları inceleyelim.

Gıda Boyası Zararları Nelerdir?

  1. Genetik faktörlere etkisi: Gıda boyalarının aşırı dozda tüketimi sonucunda kişilerin DNA’larında oluşabilecek hasarlar, kromozom anormallikleri, çift çekirdeklilik gibi sorunlar ortaya çıkmasını etkileyen en tehlikeli tüketim ürünleri oldukları belirlenmiştir.
  2. Davranış bozukluklarına yol açma: Yapılan araştırmalara göre küçük yaşlarda gıda boyası içeren ürünler tüketen çocuklarda dikkat bozukluğu ve davranış bozukluğu yaşamaları konusunda olumsuz etkileri olduğu kanıtlanmıştır.
  3. Kanser riskinin artması: Gıda boyaları her ne kadar ürünleri güzel ve çekici hale getirmekteyse de, aslında özellikle çocuklar üzerinde daha kötü etkileri oluyor ve çocuklarda çok daha hızlı bir şekilde etkiliyor. Gıda boyasının tüketimin çocuklar üzerindeki etkisine kansere yakalanma riskini artırdığı söylenmektedir ve bu duruma rastlanılan birkaç çocuk bulunduğu öne sürülmektedir.
  4. Hafıza ve öğrenim bozuklukları: Hücre içi ölçümleri değerlendirilen gıda boyalarının ne yazık ki çocuklarda hafıza merkezini etkileyerek öğrenme yetilerinin bozulduğu belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir