Gıda Katkı Maddelerinin Zararları

Gıda Katkı Maddeleri Zararları

Artık hemen hemen her yediğimiz besinde bulunan katkı maddeleri artık tüketiminden kaçınamayacağımız kadar fazla rastlanmaktadır. Araştırmalara göre insanların günde 2000’in üzerinde katkı maddesi ürünü bünyelerine aldıkları belirlenmiştir. Tüketime sunulan ürünlerin raf ömrünü uzatmak ve teslim edileceği, satışa sunulacağı yerlere kadar bozulmadan gönderilebilmesi için birçok üründe gıda katkı maddeleri kullanılıyor. Katkı maddelerinin fark etmeden tükettiğimiz durumlarda ise bu tüketime alışıyoruz ve bu maddelerin ürünlerde farklılaştırdıkları özellikler olarak besinlerin tadını daha fazla beğeniyoruz. Katkı maddeleri kullanımı ile sağlanan bu durum beğendiğimiz için bağımlılık dürtüsünü tetikler nitelikte çalışıyor. Ancak ne yazık ki gıda katkı maddeleri zararları insan hayatı için hiç de küçümsenemeyecek şekilde bizleri etkiliyor.

Gıda Katkı Maddeleri Zararları Nelerdir?

  1. Alerjik reaksiyonlar: Gıda katkı maddelerinin tüketiminin çok fazla olması durumunda kişilerde meydana gelebilecek hasarlarda basit alerjik rahatsızlıkların kronikleşmesi ve ilerleyerek astıma dönüşmesi gibi sebepler bulunmaktadır.
  2. Gelişimsel bozukluklar: Otizmli kişilerin bu durumlarını daha fazla etkileyecek şekilde gıda katkı maddelerinin zararları rol oynamaktadır. Dahası, yaygın gelişimsel bozukluk ve kişinin altına idrar kaçırma gibi davranış bozukluklarına sebep olabilmektedir.
  3. Kulakta yarattığı problemler: Vücudun her yerine oldukça fazla ve farklı şekilde etkisini gösteren gıda katkı maddelerinin kulaklar üzerindeki etkisine, kronik orta kulak iltihabı ve günlük hayatta her an hissedilme riskine sahip, rahatsız edici kulak ağrılarına yol açtığı söylenmektedir.
  4. Uyku problemleri: Doğal olmayan ancak bünyemize herhangi bir besin maddesiyle kolayca giren gıda katkı maddelerinin özellikle uyku problemleri konusunda birçok olumsuz etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Gün içinde çok fazla gıda katkı maddesi içeren ürünlerden tüketmiş olan bir kişide örneğin, cips ve bisküvi gibi, uyku sorunu çektiği, uyuyamadığı, uyku sırasında aniden uyandığı ve verimsiz bir uyku süresi geçirdiği gözlenmiştir.
  5. Cilt Problemleri: Gıda katkı maddesi dendiğinde aşırı yağlı yiyeceklerin içinde bulunan oranın ne kadar fazla olduğu bilinerek hareket edildiğinde, kişilerin ciltlerinde hassasiyete sebep olarak deri problemlerine, egzama ve ürtiker gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasında ciddi oranda etkileri olduğu saptanmıştır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir