Bitkisel Çayların Zararları

Bitkisel Çayların Zararları

Son yıllarda hemen hemen herkesi kullandığı, bin bir derde deva olarak tanımlanan ve neredeyse ilaçlar kadar etkili olan bu bitki çayları oldukça popüler. Doktorlar tarafından da tavsiye edilen bu çaylar çok farklı bitki türlerinin demlenmesi ile hazırlanabiliyor ve bu çaylar özellikle hanımların gözdesi. Yeri geldiğinde ilaç gibi kullanılan bu şifa kaynakları her ilaç gibi birçok yan etkilere sahip olabiliyor ve aşırı kullanım sonucunda bitkisel çayların zararları ortaya çıkıyor.

 

Bitkisel Çayların Zararları Nelerdir?

Bitkisel çaylar zararlı olabilirmi
Bilinçsizce tüketildiklerinde şifadan çok zarar verebilirler.
  • Bitkisel çayların tansiyon üzerine etkisi: Selülit giderilmesi ve damar tıkanıklıklarına iyi gelmesi için biberiye çayı oldukça yaygın olarak tüketilir. Biberiye çayının faydaları ve zararları olarak bakacak olursak yan etkileri ve bilinçsiz kullanımı bu çayları tehlikeli hale getirebilir. Kanın sıvılaşması için kullanılan ilaçlar gibi bir etki yaratarak vücutta dolaşımı hızlandıran çaylar tansiyon hastaları için büyük sorunlar yaratabilir. Kan basıncını arttırarak yüksek tansiyon yaratır.
  • Bitkisel çaylar ve kanama problemi: Kan inceltici etkileri için çaylar kullanılabilir fakat zaten kanama durmaması gibi problemleri olan insanların bu çayları tüketmeleri sağlık sorunlarına yol açabilir.
  • Bitkisel çaylar, adet düzensizlikleri ve rahim sorunları: Kadınların gözdesi olan bu şifalı çayları bilinçsiz kullandığımızda çok çeşitli etkiler yaratabilir. Mide ağrılarından kurtulmak, baş ağrısı soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan kurtulmak, yorgunluğu atmak, enerji depolamak ve cinsel gücü arttırmak için kullanılan bergamot ve ginseng çayları kadınlar için risk taşıyor. Yan etkiler görülmeye başladığında bergamot çayının zararları başınızı ağrıtabilir. Yan etki olarak çok tüketim yapıldığında kadınların adet düzenleri bozulur, rahimde kasılmalar başlayabilir, adet iken kanama artabilir.
  • Bitkisel çayların bağışıklı sistemi için zararları: Gripten korunmak için kış çayı olarak adlandırılan ekinezya çayı kış aylarında en büyük yardımcılarımızdan oluyor. Fakat her çay gibi ekinezya çayının zararları da bulunmakta bu çay enzim miktarını çok alt seviyeler düşürdüğü için karaciğeri yorar ve karaciğer yetmezliğine sebep olabilir. Miktar fark etmeden karaciğer yetmezliğine sebep olabileceği söyleniyor.
  • Bitkisel çaylar demir ve vitamin eksikliği: Yeşil çayın, siyah çayın veya beyaz çayın zararları ortak olarak demir eksikliğine yol açmaları. Kan değerleri hali hazırda düşük olan insanlar için çay tüketimi daha zararlı olabilir.

Bitkisel çayların zararları olabileceği unutulmamalı ve tüketirken bilinçli bir şekilde tüketilmeliler.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir