Karabaş Otu Çayının Zararları

Karabaş Otu Çayının Zararları

Karabaş otu pembemsi ve mor renklerde yarım metre uzunluğunda bir bitkidir. Bu bitkiden yapılan çay yüksek tansiyon, uykusuzluk, depresyon ve bazı iştah sorunlarının tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat bilinçsizce tüketimi sonucunda karabaş otu çayının zararları da faydaları kadar çok olabilmektedir.

Karabaş otu çayının zararları nelerdir?

Karabaş otu zayıflatırmı
Karabaş otu çayı bazı durumlarda çapraz duyarlılık nedeniyle alerjilere neden olabilir.
  • Erkeklerde meme büyümesi: Karabaş otu çayının aşırı tüketilmesi, ergenlik çağındaki erkeklerde meme büyümesine neden olabilir. Bir araştırmada, karabaş otu ve lavanta türü içeren diğer çayların veya bu içeriklere sahip gıda ve bakım ürünlerinin, jinekomasti denilen meme büyümesine neden olduğu ortaya çıkmıştır. Bu dönemlerde lavanta yağı ve karabaş otu yağı kullanımından kaçınmak gerekmektedir.
  • Alerjik Reaksiyonlar: Karabaş otu çayı bazı durumlarda çapraz duyarlılık nedeniyle alerjilere neden olabilir. Çapraz alerji bu tür otlara alerjisi olanların karabaş otuna da alerji riski taşımaları anlamına gelmektedir. Olası alerjik reaksiyonlar deride kızarıklıklar, dudaklarda uyuşma hissi, mide bulantısı gibi etkilerle kendini belli etmektedir.
  • İlaçlarla etkileşimi: Kullanılan bazı ilaçlar ile tehlikeli etkileşimlere girmesi, karabaş otu çayının zararları arasındadır. Anti depresanlar, birlikte kullanıldığında en ciddi tepkileri gösteren ilaçlardır. Karabaş otu kas gevşetici etkisinden dolayı, anti depresanlarla alındığında uyku halinde artışa da neden olabilmektedir.
  • Karabaş otu çayının yan etkileri: Deride sorunlar oluşturması, baş ağrısı, kusma, titreme gibi etkiler karabaş otu çayı kullanımında sıkça rastlanan yan etkilerdendir.
  • Gebelik ve emzirme: Hamilelik ve emzirme döneminde karabaş otu çayının zararları hakkında herhangi bir bilgi ve araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle kullanımından kaçınılmasında fayda var.
  • Cerrahi operasyonlarda risk teşkil edebilir: Karabaş otu çayı sinir sistemini yavaşlatıcı etkisi nedeni ile birlikte, cerrahi bir müdahale esnasında alınacak diğer ilaçlar ve anestezi ile birlikte sorunlara yol açabilmektedir. Olası bir ameliyattan en az iki hafta önce bu çayı tüketmeyi bırakmanız önerilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir