Papatya Çayının Zararları

Papatya çayı günlük vazgeçilmezleriniz arasında yer alıyorsa papatya çayının zararları konusunda da bilgi sahibi olmanız gerektiğini düşünüyorum. Üstelik bu sorunlar sadece çayını tüketince değil papatya özü içeren kapsüllerin, tabletlerin, kremlerin ve ağız çalkalama sularının da kullanımıyla meydana gelebilmektedir.

Papatya çayının zararları nelerdir?

 • İlaçlarla etkileşimi: Warfirin, heparin, klo
  Sakinleştirici etkisi nedeni ile araç kullanacak kişilerin tüketmemesi gerekir.
  Papatya çayı uyku problemi yaşayanların sıkça tükettiği bir çaydır.

  pidogrel, tiklopidin veya pentoksifilin gibi antikoagülan ilaçlar kullanıyorsanız papatya çayı tüketiminden uzak durmanız gerekebilir. Çünkü papatya, Warfarin gibi antikoagülan ilaçlar ile birlikte kullanıldığında iç kanama için risk oluşturabilecek doğal kan sulandırıcı bileşikler içermektedir.

 • Alerjik reaksiyonlar: Papatya ailesinden olan kanarya otu, krizantem ve kadife gibi bitkilere karı alerjik reaksiyonlar yaşadıysanız papatya çayı içmemeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü bu bitkilerde bulunan polenlere karşı bir alerjiniz varsa papatyada da aynı durumla karşılaşabilirsiniz. Papatya çayı bu tür alerjik reaksiyonlar sonucu deri döküntülerine neden olabilir. Ayrıca boğazlarda şişlik oluşumu, nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonlarda papatya çayının zararları arasında yer almaktadır.
 • Özel durumlar: Eğer hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız kullanmamanızda fayda var. Çünkü papatya çayının uzun vadede size ve bebeğinize ne gibi sorunlar yaratacağı konusunda yeterli bir araştırma maalesef bulunmamakta. Fakat geçerli toksisite raporlarına göre küçük çocuklar, hamile veya emziren bayanlar karaciğer veya böbrek hastalığı olanlar için zararlı olabileceği bilinmektedir. Aynı zamanda rahim uyarıcı etkileri nedeniyle papatya çayı hamile bayanların düşük yapmasına neden olabilir.

 

Papatya Çayının Yan Etkileri

 • Astım: Papatya çayı bazı astım hastalarında ciddi astım krizlerine neden olabilmekte veya astımı ağırlaştırabilmektedir.
 • Cerrahi: Eğer yakın zamanda bir cerrahi müdahale geçirmeniz gerekiyor ve sizde papatya çayı tiryakisi iseniz, müdahale öncesinde mutlaka çay tüketimini durdurmalısınız. Çünkü papatya çayı kanı inceltici etkisi nedeni ile ameliyat esnasında sorunlara neden olabilir.
 • Yatıştırıcı etkisi: Papatya çayı yatıştırıcı etkisi nedeni ile genellikle uyku problemi çeken kişiler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Fakat alkolle birlikte tüketilmesi yanlıştır. Ayrıca direksiyon başında bir yolculuğa çıkmayı düşünüyorsanız tüketmeniz gereken en son çay papatya çayı olmalıdır.

Papatya çayı hakkında bilinmesi gereken bilgileri galerimizde bulabilirsiniz

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir