Abur Cubur Zararları

Günümüzde en büyük sağlık sorunlarının yaşanmasına zemin hazırlayan aburcubur tüketimi oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşma eğilimindedir. Aburcubur olarak nitelendirilen hazır ve kolay tüketimi olan fast-food tarzı yiyeceklerin besleyici değeri olmadığı gibi vücudumuza zarar veren birçok katkı maddesini iiçeriğinde bulundurmaktadır. Hiçbir besleyici değerinin olmayışının yanısıra içermiş olduğu yüksek derecede yağ , tuz ve şeker, vitamin ve minerallerden yoksun ayrıca raf ömrünü uzatmak maksadı ile içermiş oldukları koruyucular ve bu yiyecekleri cazip hale getirmek için kullanılan renklendiricilerden ibaret insanların tüketimine sunulmuş olan yiyecekleri kapsamaktadır. Tüketime hazır olarak aldığımız cipsler, çikolatalar, bisküviler,pastalar,tatlılar hamburger vb.. en yaygın olarak tercih edilenlerden  birkaçtanesi.

Abur Cuburlar neden zararlı? Yada Abur Cubur yemenin zararları nedir sizlere elimizden geldiği kadarı ile anlatmaya çalışmak istiyoruz ve böylece fazla abur cubur yemek sağlımızı neden tehdit ediyor açıklamaya çalışacağız.

İçeriğinde bulunan katkı maddeleri ve koruyucular nedeniyle birçok hastalığa neden olmakla birlikte birçoğunun da olumsuz etkilerinin artmasına neden olmaktadır. Şeker , tuz ve yağ oranının çok fazla olması, vitamin ve minerallerin de bulunmaması özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için çok tehlikelidir. Uzmanların yapmış olduğu açıklamalar ise aburcuburun çocukların zeka gelişimini olumsuz yönde etkilediği şeklindedir. Özellikle 0-2 yaş aralığındaki çocuklar aburcuburdan, tuzdan ve şekerden uzak tutulmalıdır.

Aburcubur yerken kendimizi mutlu hissediyor oluşumuzun nedenini ise şu şekilde açıklamak mümkündür “karbonhidratlı yiyecekler vücudumuza girdiğinde beyinde dopamin ve serotini salgısı artmaktadır. Bu da beynimizin ödül merkezine çok ciddi etkileri olan bir durumdur. Beyinde rahatlama dolayısıyla da insandaki mutluluk hissi artmaktadır.”                Bu durumda biz her nekadar fark etmesekte bizleri yeme bağımlılığına sevk etmektedir. Yeme bağımlılığının ise bizlere hem psikolojik hemde fiziki zararlar vermesi kaçınılmaz bir durumdur.  Obezite, diyabet, kalp rahatsızlıkları, kanser, alzheimer, depresyon ve artrit bozukluklara neden olmaktadır.

Aburcubur tarzı yiyeceklerde gerek kızartma olarak tüketime hazır hale getirilenler gerekse içeriğinde bulunan yağ miktarının şeker miktarının yüksek olması, kalori oranının yüksek olması  ve posadan yoksun olması nedeniyle sıkça tüketen kişilerde hızlı kilo artışı ve obeziteye neden olmaktadır.

Tüketilmekte olan aburcubur tarzı ürünlerin çoğunda kullanılan kimyasal katkı ve koruyucu maddeler nedeni ile hücrelerin genel yepısında değişikliğe neden olur bu durum ise kanser riskini arttıran sebeplerden birisidir.

Tuz içeriği yüksek olan cips vb. Ürünler tansiyonda artışa neden olmaktadır (tuzda bulunan sodyum suyu tutar tansiyonda artışa ve ödeme neden olur). Özellikle böbrek hastalarında ödem ve konjesyona neden olabilmektedir.

Aburcubur tüketimi sindirim sistemi enfeksiyonlarına neden olan ciddi bir etkendir. Yiyeceklerde veya sularda bulunan bakteriler mideye gidebilir. Midede bulunan asit dengesi birçok bakteriyi mikrobu yok etme gücüne sahiptir. Ancak bu etkiyi gösterebilmesi için sağlılı bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Her öğunde yedikleri saglıklı gıdalar ise mide işlevini kolayca yerine getirir ve mikropları etkisiz hale dönüştürür. Ancak aburcubur ve beraberinde bol su tüketilmişse midedeki asit miktarı azalır yani midedeki asit etkisini yitirir ve vücudumuza enfeksiyon geçişi meydana gelir.

Evet makalemizde bahsetmiş olduğumuz aburcuburların tüketimi neticesinde karşımıza çıkabilecek olumsuzlukları ayrıntılarıyla ele almaya çalıştık. Son dönemde yaygınlaşan fabrikasyon üretimler sebebiyle bu tar aburcuburlar evlerimize kadar girmiş bulunmakta. Yoğurtlarımız hazır, patateslerimiz kızarmaya hazır, hamburgerlerimiz ve pizzalarımız dondurucularımızda ve cipslerimiz, bisküvilerimiz misafirlerimiz için olmazsa olmazlarımız arasına girmiş bulunmakta. Sağlıklı nesiller için annelerimize büyük fedakarlıklar düşmekte. Tüketmekten vazgeçemiyorsanız dahi en azından tüketim sıklığına dikkat edelim. Çocuklarımız için onların geleceği için her ne  kadar içinde bulunduğumuz ortamda çok zor olsada bu ürünlerin alternatiflerini kendi evimizde yapmaya çalışalım. Daha sağlıklı yaşamak için sağlıklı yuvalar için biraz daha hassas biraz daha duyarlı olalım zira sağlık olmadan tüm güzellikler anlamını yitirmektedir…

Konumuzu özetlemek gerekirse maddeler halinde aburcubur yiyeceklerin zararlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz

  • Kilo alımına neden olur
  • Kolestirol vb nedenlerle sağlık sorunlarına neden olabilir
  • Dişlere zarar verebilir
  • Alışkanlıkla aşırı yiyecek tüketimi ve bununla beraber olumsuzluklara yol açabilir

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir