Mantarın Zararları

Mantarın Zararları;

Her ne kadar zehirli çeşitleri çok sayıda olmasından ötürü almada önce her defasında tedirgin olsakta yine de tüketiminden vazgeçemediğimiz besinler arasında yer almaktadır mantar. İçerdiği protein miktarının yüksek olması, şeker ve yağ oranlarının düşük olması ayrıca ete benzer bir lezzete sahip olması özellikle diyet yapanlar için oldukça ideal bir besin kaynağı olmasının en büyük nedenleri arasındadır.(Ancak şunu da belirtmek gerekir ki mantarın besin değeri etle aynı oranda değildir yalnızca lezzet olarak ete benzer bir tat vermektedir.) Ayrıca yağ miktarının düşük olması kalp ve damar hastalığı olanlar içinde mantarı cazip bir besin haline getirmekte ve uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Doğada kendiliğinden yetişen mantar çeşitleri olduğu gibi kültür bitkisi olarak yetiştirilerek üretimi yapılan mantarlar da vardır. Ayrıca doğada çok fazla mantar çeşidi bulunmaktadır fakat bunlardan çok az miktarı zehirli olmayan tüketiminde herhangi bir sakınca olmayan mantarlardır. Doğada yetişen mantarların kültür mantarlarına oranla daha lezzetli olduğu ifade edilmektedir ancak doğada yetişen mantarlar zehirlenmeye ve hatta ölüme neden olmaktadır oysa kültür mantarlarının tüketilmesinde bu şekilde ciddi sorunlar yaşanmamaktadır.

Mantarlar vitamin ve mineral deposudur, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanmayı geciktirir, vücudumuzun ihtiyacı olan aminoasitleri içerir, beyin ve sinir sistemi hastalıklarına iyi gelir, kansızlığa, yüksek tansiyona ve kemik erimesine iyi gelmektedir, Alzheimer’i önler, B-A-K ve D vitaminlerini içermektedir, kalsiyum, çinko, demir içermektedir bu nedenle gelişim çağındaki çocukların kemik yapısının gelişmesine ve belli bir yaşın üzerinde kemik erimesi ihtimali olan kişilerin kemiklerinin güçlenmesi adına iyi bir besin kaynağıdır.

Evet, mantarlar bilinçli olarak tüketildiği sürece eşsiz fayda sağlayan bir besindir. Doğada yetişen mantar türlerinin zehirli olup olmadığını anlamak neredeyse mümkün değildir. Eğer bu konuda herhangi bir uzmanlığınız yoksa yada etrafınızda gerçekten mantarlar hakkında bilgi sahibi olan kişiler yoksa kültür mantarlarını tüketmeyi terci etmeniz ve alırken tazeliğine dikkat etmeye özen göstermeniz naçizane uyarımızdır. Evet mantarların zararları nelerdir? Mantar zehirlenmesinin sonuçları neler olabilmektedir hep birlikte inceleyelim;

MANTARLAR ZARARLARI NEDİR;

  • Bazı mantar çeşitleri zehirlenmeye neden olmaktadır.Kimi zehirlenmeler sinir sistemi üzerinde oluşuz etkilere neden olurken bazı mantar çeşitlerinin neden olduğu zehirlenmeler ölümle neticelenmektedir.
  • Ciltte alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır.

 

  • Midesinde hassasiyet olan kişilerde bazı mantarlar mide problemi yaşamasına neden olabilmektedir.
  • Doğal ortamda yetişen mantar tüketimini tercih edenler en azından hamilelik döneminde ara vermeli yada riski olmayan kültür mantarını tüketmeye özen göstermelidir.

 

  • Mantar alırken mutlaka güvenilir yerlerden almalıyız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir