Arı Sütünün Zararları

Arı Sütünün Zararları

7 den 70 e tüm insanların hayatlarında bir şifa kaynağı olarak yer bulan arı sütünün sağlığınız için ne gibi eksileri var hiç merak ettiniz mi? İşte arı sütü ve arı sütünün zararları hakkında sizler için derlediğimiz bilgiler.

 

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü 5-10 günlük arıların yutak üstü bezleri tarafından salgılanan bir maddedir. Arı sütü sadece insanlar tarafından değil arılar tarafından da tüketilmekte ve onlar içinde oldukça besleyici özelliklerde bir maddedir. Özellikle kraliçe arının besin maddesi olması ve renginin beyaz olması, arı sütü olarak adlandırılmasının başlıca sebeplerindendir. Yıllardan beri çok yaygın olarak kullanılmakta olan ve sağlık için çok fonksiyonel işlevleri bulunan arı sütü hem jel kıvamında hemde tabletler halinde tüketicilere sunulmaktadır.

 

Arı Sütü Ve Gençlik Minerali 

Arı sütü gençlik minerali diye bilinen, selenyum mineralini içermektedir. Çoğu hastalığa şifa olan bu mineral aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkileri ile de bilinmektedir. Arı sütünde bulunan selenyum ise insan vücudunda en çok bebeklik dönemlerinde bulunur. Küçük bebeklerin kokusunun güzel olmasının nedenlerinden biriside bu mineraldir.

 

Arı sütünün zararları nelerdir ?

  • Arı sütü kalp ritmi sorunu bulunan çocuklar için tehlikeli olabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıkları bulunan çocukların arı sütü kullanımını doktor kontrolünde yapmaları daha doğru olacaktır.
  • Arı sütünün aşırı tüketimi ve dozajının belirlenememesi durumunda bazı alerjik reaksiyonlara neden olduğu uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Aynı zamanda uzmanlar, arı ürünlerine hassasiyeti olanların, arı sütü tüketiminden kesinlikle uzak durmaları konusunda uyarılarda bulunmaktadırlar.
  • Yetişkin bireylerde arı sütünün günlük 2 gr dan fazla kullanılması zehirleyici olabilmektedir. Bu durum gençlerde ve çocuklarda değişiklik göstermekte ve doz ayarlaması yapılması gerekmektedir. Zehirleyici etkisi arı sütünün zararları arasında en ciddi reaksiyonlardan birisidir.
  • Arı sütü 1 yaş altı çocuklar için tehlike arz ettiği için kesinlikle tüketmelerine izin verilmemelidir.
  • Arı sütü pahalı bir üründür. Ne yazık ki piyasada bir çok ucuz ve başka kimyasallarla karıştırılmış arı sütü ürünleri bulunuyor. Bu ürünlerin sağlığınıza ciddi zararlı etkilerde bulunabileceği unutulmamalı ve mümkünse en güvenilir kaynaklar araştırılarak arı sütü elde edilmelidir.

 

Arı Sütünün Faydaları

  • Arı sütü çoğu yaş gurubuna hitap eden bir besin türüdür ve üzerinde birçok bilimsel araştırma yapılmıştır.
  • Araştırmacılar arı sütünün üreme sorunu tedavilerinde kullanılabileceğini ve sperm ile yumurtalık üretiminde artışa neden olduğunu söylemektedirler. Birçok vitamin ve mineral bakımından da zengin olan arı sütünün içeriği hala tam olarak öğrenilebilmiş değil.
  • Arı sütü çoğu kanserin tedavisi olarak doktorlar tarafından da öneriliyor. Bunun yanı sıra kanser olma olasılığı yüksek olan yani genetik olarak kansere yatkınlığı bulunan kişilere de arı sütü önerilmektedir.
  • Arı sütü gelişme çağında olan çocuklar için gelişimi destekleyici ve tamamlayıcı etkisi nedeniyle kullanılmakta ve enerji verici özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Arı sütünün zararları makalemizi okudunuz, benzer bir konu olan Arı Poleni Zararları makalemizi okumak için tıklayınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir