Fazla Emzirmenin Zararları

Fazla Emzirmenin Zararları

Bir annenin yeni doğmuş olan bebeği için yapabileceği en iyi davranış onu her halükarda emzirmeye çalışmaktır. İlk bebek ve ilk günlerde anne içinde oldukça meşakkatli olan bu durum zamanla anne ve bebek arasında çok özel bir ilişki kurulmasına yardımcı olmaktadır. Evet bu sürecin başlangıcında yaşanan zorluk bebeği emzirmeyi sonlandırma vakti geldiğinde de yine aynı şekilde tekerrür etmektedir. Bu süreç anne içinde bebek için de oldukça zor bir hal alabiliyor.

Anne sütünün faydalarından bahsedelim. Anne sütü bebek için eşsiz bir besin kaynağıdır ayrıca bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de oldukça etkilidir. Tüm hayatı boyunca etkisi sürecek olan mucizevi bir besindir.Ayrıca bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri en ideal ölçüde içeriğinde barındıran, hem fiziksel, hem beyinsel hemde ruhsal gelişimi için sayılamayacak kadar faydası olan bir besindir. Her annenin sütü kendi bebeğinin ihtiyaçları doğrultusunda salgılanmakta ve bebek büyüdükçe onun değişen ihtiyaçları doğrultusunda değişim göstermektedir. Bu durum tam olarak ne şekilde nitelendirilmektedir  bilemiyorum fakat bir mucizeye şahit olduğumuz okudukça ve öğrendikçe gün yüzüne çıkıyor.

Anne sütü bir bebeğin gelişim sürecinde ihtiyaç duyduğu her şeyi sağladığı için son derece önemlidir. Günümüzde yapılan araştırmalarla her geçen gün anne sütünün yeni bir faydası ortaya çıkmakla birlikte annelere de bebeklerini en fazla 2 yaşına kadar emzirmeleri öneriliyor. 6 aylıktan itibaren ek gıdalar almaya başlayan bebekler, 1 yaşından itibaren inek sütü de dahil olmak üzere birçok besini tüketebilir duruma geliyor ve genellikle anne sütünün artık bebeklere de anneye de herhangi bir yararı kalmıyor. Ancak genellikle sosyo ekonomik anlamda yetersiz olan bölgelerdeki annelerin temiz ve yararlı bir gıda olduğu için 2 yaşına kadar bebeklerini anne sütüyle beslemeleri de uzmanlar tarafından öneriliyor. Anne sütün, belirli bir dönemden sonra bebeklere artık yarar yerine zarar vermeye başlıyor. Bakalım fazla emzirmenin zararları nelermiş?

Fazla Emzirmenin Zararları Nelerdir?

  1. Süt dişlerinin yüzeyinde erozyona sebep olması: Her ne kadar bebeğin ağız içi bakterileri çoğalmış bir şekilde bulunmasa da, anne sütünün asidik bir yapısı olduğu için mineral yapısı fazla kuvvetli olmayan süt dişlerine uzun süre temas etmesi durumunda diş yüzeylerinde aşınma yani erozyona neden olabilir.
  2. Bebeğin çiğneme fonksiyonlarının gecikmesi: Öğünlerinde normal gıdalar yerine anne sütü ile beslenmeye devam eden bebeklerin, kendi yaşıtlarına göre çiğneme fonksiyonlarında bir gecikme yaşanır.
  3. Normal gıdaya geç alışma: Uzun yıllar boyunca anne sütüyle beslenen bebekler çiğneme fonksiyonlarını geç kazandıkları gibi anne sütü dışındaki gıdalara da alışmak konusunda bir sıkıntı yaşarlar ve bu konuda da yaşıtlarından geri kalırlar. Bu bebekler, normal gıdalardan ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri alamadıkları için de gelişimleri yine yaşıtlarına göre yavaş, kiloları ise az olabilir.
  4. Çocuğun anneye gereğinden fazla bağımlı olması: Emzirmenin anne ve bebek arasında derin bir duygusal bağ yarattığı tartışılmaz bir gerçek. Özellikle bebeğin kendisini oldukça güvensiz hissettiği dış dünyada annesi ile böyle derin bir bağ kurması yaşamdaki güven duygusunu geliştirmesi açısından son derece önemli. Ancak uzun süre emzirilen bebeklerde, anneye olan bağımlılık olması gerekenden fazla olduğu için çocuğun kişilik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.
  5. 2 yaş sonrası “ inat “ döneminin uzaması: Anneler, bebeklerini her istediklerinde emzirdikleri için çocuklar belirli bir algı düzeyine eriştikten sonra da bu durumun devam ettirilmesi halinde “ hayır “ kelimesini öğrenmemekte ısrar edeceklerdir. Her istediklerinde emzirilen 2 yaş ve sonrası çocuklar bu konuda yaşıtlarından çok daha geri kalacaktır.
  6. Fazla emzirmenin zararları arasında cinsel kimliğin keşfi için de ciddi anlamda bir sıkıntı yaratabileceği gibi uykuya dalamama, iştahsızlık gibi problemleri de yer almaktadır. Bu nedenle annelerin çocuklarının sağlıklı fiziksel ve ruhsal gelişimi içim emzirme süresine dikkat etmesi gerekmektedir.

Fazla emzirme olgusu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir dolayısı ile bizler bebeklerin emzirilmesi gerektiğine inanıyoruz her şeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar mantığından bahsediyoruz

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Yazınızda bir yıl emzirmenin yeterli fazlasının zararlı olduğunu yazmışsınız oysa ki Kuran’ı Kerim de bizi yaratan Rabbimiz iki yıl emzirmemizi söylüyor.bir şeyi en iyi onu yapan bilir diye düşünüyorum.

  2. Ne saçma şeyler yazmışsınız!İnsanlar internete girip bunları okuyor ve belkide dünyanın en yararlı besininden sizin yazınız yüzünden minicik bebeklerini mahrum ediyorlar!İşinize saygını varsa doğru düzgün araştırıp yazın yazılarınızı!Anneler inanmayın bu yazanlara bebelerinizi bol bol emzirin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir