Baz İstasyonlarının Zararları

Baz İstasyonları

Baz istasyonları dendiğinde artık birçok binanın çatı katında bulunan telefonlarımızın daha iyi çekmesini sağlamak için kurulmuşlardır. Bu cihazlar telefon operatörlerinin vericilerini arttırarak güçlendirirler. Telefon operatörleri için bir nevi anten görevi görürler. Ülkemizde de birden çok telefon operatörü bulunduğu için bu durum rekabete neden olmaktadır. Rekabet sonucunda da birçok baz istasyonları kurulmuştur. Herkes tarafından da bilindiği üzere bu baz istasyonlarının insan sağlığına ve çevreye olan zararları büyüktür. Bu konu hakkında bir şeyler yapabilmek için baz istasyonları zararları iyi bilinmeli ve bilinç kazanılmalıdır.

Baz İstasyonları Zararları Nelerdir?

  • Hücre Bozulması: Baz istasyonlarının en büyük zararı etrafa yaydıkları elektro manyetik dalgalardır. Bunlar yüzünden hücrelerde bazı bozulmalar meydana gelir. Hücrenin yapısındaki maddelere etki edebildiği için hücre zarlarının yırtılmalarına ya da birbirine yapışmalarına neden olabilir. Bu durum da birçok hastalığa neden olmaktadır. Bunların içinde uyku bozukluğu, asabiyet, unutkanlık, depresyon, baş ağrısı, baş dönmesi, Parkinson, Alzheimer gibi hafif ya da ağır sonuçlu hastalıklar bulunmaktadır.
  • Kanser: Baz istasyonlarının etrafa yaydığı radyasyon sonucu kansere neden olan farklı durumlar meydana gelir. Bunlardan birincisi yayılan dalgaların vücutta bulunan kanserle savaşan maddeleri yok etmesidir. İkinci durum ise bu dalgaların kendisinin kansere neden olmasıdır. Diğer bir durum ise kanser yapan maddelerin vücuda girmesini kolaylaştırması ve mevcut bulunan kanserin etkisinin artmasına neden olabilmektedir. Bu durum ise baz istasyonları zararları arasında yer alan en kötü durumlardan bir tanesidir.
  • Göz Hastalıkları: Baz istasyonlarından yayılan dalgalara bağlı olarak gözde birçok farklı göz hastalıklarının meydana geldiği tesit edilmiştir. Bunlardan bazıları göz merceğinin bulanması, göz korneasının bulanması, ins iltihabı, göz dibinin harapolması gibi hastalıklardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir