Benzil Alkolün Zararları

Benzil Alkol Zararları

Benzil alkol hoş kokusu ile bilinen renksiz bir sıvı olup alkol özelliği taşımaktadır. Düşük buhar basıncına sahip olması nedeni ile iyi bir çözücüdür ve de bilinenin aksine yanıcı bir madde değildir. Sağlıkta saç bitinin tamamen giderilmesi, damar içi ilaçlarının korunması, bölgesel ağrının dindirilmesi,  koku maskeleyici, akışkanlık artırıcı, kozmetik ürünlerinin korunması için kullanılır. Ayrıca fotoğraf sektöründe de kullanım alanı mevcuttur. Ancak benzil alkolün zararları da bulunmaktadır.

  • Sinir sistemi:  Sinir sistemi üzerinde zehirleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Alerji: İçerisinde bulunan maddeler aracılığı ile bazı kişilerde alerjiye neden olmaktadır.
  • Hayvansal deney: Bazı hayvansal deneylerde kullanılıyor olup hayvanların cildinde tahrişe neden olmaktadır. Bu nedenle hayvanların hayatı üzerinde tehlike oluşturmaktadır.
  • Ekosistem: Ekosistem üzerinde fazla kullanılması durumunda zararlara neden olmaktadır.
  • DNA: DNA üzerinde hasara neden olduğu bilinmekte ve de böylelikle mutasyon oluşumunu büyük ölçüde tetiklemektedir.
  • DNA: Merkezi sinir sistemi üzerinde davranış bozukluğu yaratacak olan sorunlara neden olmaktadır.

Benzil alkol zararları nedeni ile son derece dikkatli kullanılması gereken bir sıvıdır. Evlerde özellikle de küçük çocukların bulunduğu ortamlarda kesinlikle bulundurulmaması gerekir. Kişinin doğrudan ağız yolu ile alması durumunda ise sağlık problemlerine neden olacağı için kesinlikle kullanılması zararlı olan bir maddedir.

Benzil alkol hayatımızın hemen hemen her noktasında kullandığımız ürünle içerisinde bulunabilir. Hayatımızdan çıkarılması neredeyse imkansız olan maddelerden biri olup her alanda kullanım potansiyeli içermektedir. Ağız sağlığı ürünlerinde de bol miktarda benzil alkol kullanımı yapılmaktadır. Su içerisinde kısmen çözünme özelliği gösterse de bütün alkol türleri ile homojen bir şekilde karışım gösterebilir. Ayrıca dietil eter içerisinde de tamamen karışıma dahil olma özelliği taşımaktadır.

 

Alkolün Zararları İçin TIKLAYINIZ.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir