Bitin Zararları

Bitin Zararları

Her ne kadar sadece çocuklarda olabileceği gibi bir yanılgı olsa da, saçların bitlenmesi durumu aslında herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Çoğumuz ilkokul sıralarındayken bitlenme problemini en az bir kere bile olsa yaşamışızdır. Bit kapmak hiç de zor bir durum da değildir üstelik. Toplu taşım araçlarında, soyunma odalarında, hamamlarda ve birçok yerde kolayca bulaşabilmektedirler. Zıplama kabiliyetleri oldukça fazla olan bitler, herhangi bir durumda birinden size kolayca geçebilmekte ve oldukça hızlı bir şekilde de çoğalabilmektedir.

Aynı zamanda bitli olan kişinin, saçının veya kıyafetlerinin kirli olması kesinlikle bu yüzden bitlendiği anlamında gelmez. Elbette ki, yağlı ellerle saçları ellemek ve bunun gibi etmenler bit oluşumunun kolaylaşması için birer etmen olabilir ancak, halk dilinde de bilindiği gibi aslında bit temiz saçı sever. İnsanların saç ve kasık bölgelerinde hatta hayvanların tüm vücutlarında bitlenme sorunuyla karşılaşılabilmektedir. Kişiden kişiye bu kadar kolay yayılıp çok hızlı bir şekilde çoğalmasından ötürü insan sağlığında da birtakım problemler ortaya çıkarabilmektedir. Peki küçücük organizmalar olmasına rağmen tehlikeli olan bu bitin zararları arasında neler sayılabilir, inceleyelim.

 

Bitin Zararları Nelerdir?

Saç biti
Saç biti ve yumurtaları.
  • Deri dökülmesi: Küçük bir ihtimal olsa da bazen kişiler bitlendiklerini fark edemezler ve bitli biri için oldukça uzun bir süre boyunca normal halde yaşamlarını sürdürürler. Ancak bitler deriye yapışıp, emdikleri kandan beslendikleri için, saç derisinde veya bulundukları bölgelerde derinin pul pul dökülmesine yol açarlar.
  • Bit ve Cilt lekeleri: Gezindikleri her yerde yumurtalarını bırakan bitler, deriye yapışık halde bulunmaktadır ve temizlemiş olsa dahi, bulundukları kısımlarda cilt lekelerine sebep olabilmektedir.
  • Lezyonlu hastalıkların bulaşması: Kan emerek bulunduğu bölgede kişinin derisine zarar veren bitler temizlenmedikleri sürece lezyonlu hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir