Elektriğin Zararları

Elektriğin Zararları

İnsanlık açısından oldukça önemli ve hatta zaman zaman hayati önem taşıyan bir buluş olan elektriği hayatımızın her alanında kullanmaktayız. Isınma, serinleme, yemek pişirme, telefonları şarj etme, televizyonları kullanmak ve daha sayılabilecek olan yüzlerce iş için elektrik kullanımına başvurmaktayız. Ancak elektronik eşyaların zararları insanlar açısından birkaç risk de taşımaktadır ve bunlardan korunabilmek için oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Mesela elektrikli battaniyelerin zararları konusunda kişilerin hayatlarına oluşabilecek sorunlara vücudun aşırı ısınması sebebiyle yataktan çıkıldığı zaman hasta olma riskinin çok yüksek olduğu söylenebilir. Veya artık herkesin evinde oldukça fazla kullanılan elektrikli diş fırçasının zararları konusunda da diş fırçasının yaptığı temizlik daha kapsamlı olmasına rağmen oldukça hızlı çalılan bu aletlerin dişlere kısmen zarar verdiği de bilinmektedir. Kış aylarının vazgeçilmezi olan ürünlerden elektrikli ısıtıcının zararları konusunda ise söylenebilecek en önemli durum, oluşabilen kaçaklar veya su ile temas etmesi durumundaki tehlikelere olabilmektedir. Bunu dışında başka ne gibi elektriğin zararları olabilir bunu inceleyelim.

Elektriğin Zararları Nelerdir?

1-Elektrik çarpma riski: Her ne kadar düşük voltajla olursa olsun zarar vermeyeceği anlamına gelmeyen elektrik akımı sonucunda kişilerde kas spazmı ve çok hızlı kalp çarpıntısı sorunları meydana gelebilmektedir. Orta şiddetteki bir çarpmada ise yanık, morluk, nefes darlığı gibi sorunlar oluşmaktadır.

2-Elektrikli aletlerin kullanımı sırasındaki sorunlar: Örneğin elektrikli sobanın kullanılması durumunda kişilerin bütçelerini sarsan durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu sobalar elektrik sayesinde çalışarak oldukça yüksek ısı ve enerji verdikleri için elektrik faturalarına da kişilerin bütçelerini sarsabilecek şekilde etki edebilmektedir. Bunun yanı sıra birtakım elektrikle çalışan bazı aletler de sağlık açısından tehlikeli olabilmektedir. Örneğin elektrikli masaj aletlerinin zararları başta bünye için oldukça sarsıntılı ve şiddetli olduğu için sakıncalı bulunmaktadır.

3-Su ve elektriğin birleşme riski: Böyle bir durumda örneğin elektrik kaçağı olan bir havuza veya herhangi bir yerde bulunarak, elektrik akımının zararları ve etkilerine maruz kalmaktadır ve maalesef genelde sonucu ölüm olan bu yaralanma, yanma hatta resmen kömüre dönme gibi bir durum söz konusudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir