Protein Tozunun Zararları

Spor yapan bir çok kişi protein tozunu tercih etmektedir bunun nedeni ise kısa sürede çalışmalarının sonuçlarını görebilmektir fakat hiç biri protein tozunun zararlarını bilmemektedir. Bir çok uzman hocada protein tozunu önerse de protein tozu zararlı bir bileşendir. Bu maddenin bilimsel açıdan zararı bulunmasa da aşırıya kaçtığınız zaman büyük etkilere yol açabilir.

Protein tozu ayrıca yan etkilere neden olabilir bu yan etkiler ilk seferde hepsi görünmese de ileride sıkıntılara neden olabilir. Protein tozu yerine ne kadar protein içeren besin yeseniz de aynı etkiyi alamazsınız bunun nedeni ise bu maddenin içerisinde farklı kimyasallarında bulunmasıdır. Bu yazının ilerleyen kısımlarında protein tozunun zararları hakkında kısa bilgiler aktaracağız.

Spor sonrası kullanabilirsiniz bazı kişiler spor öncesinde kullanabilir. Bu işlemin etkilerini spor hocalarınızdan öğrenebilirsiniz. Protein tozunu kullanmanız için doktorunuza danışmalısınız.

Protein tozu zararlımı
Protein Tozu

Bu tozu kullanmanız yan etkilerinden dolayı önemlidir. Nasıl kullanacağınızı doktorunuzdan öğrenirseniz yan etkilerini azaltmış olur bu belki etkilerden kurtulmanıza imkan sağlar. Bu maddeyi aldıktan sonra sindirim sisteminde uzun süre kalmaması ve vücut yapısı önemlidir. Spor hocalarınız protein tozunun zararlı olduğunu bildiği halde 1 ya da 2 ay sonra sizlere protein tozunu önerecektir. Bunun nedeni ise sattığı protein tozundan para kazanmasıdır. Spor hocalarınız sizleri düşünerek ölçülerini de söyleyecektir eğer bu ölçülere uyarak işlem yaparsanız etkilerini azaltırsınız fakat aşırıya kaçmak sıkıntılar doğurabilir. Protein tozunun zararlarını sizler için maddeler halinde kaleme alacağız.

Zararları

 • Kemik erimesi bayanlarda görülen bir rahatsızlık olmasıyla bilinir. Yüksek oranda protein tüketimlerinde ortaya çıkabilen bu rahatsızlık protein tozu sonucunda da oluşabilmektedir. Aşırı protein tüketimlerinde kanın asitliği yükselir. Bu asitliği kan düzenlemeye çalışır bunu da kemiklerden kalsiyum çekerek asitliği bozarak yapar. Kalsiyumun kemiklerden çekilmesinde kemiklerin zayıflamasına neden olur ve kırılmalarını kolaylaştırır. Kemik erimesinden şikayetçi bir çok kişinin kemiklerinde hemen kırılmalar ve sırt ağrıları görülmektedir.
 • Protein tozlarının kullanılmasının amacı yiyeceklerden gerekli proteini karşılayamamaktadır bunun bu tozdan karşılamanızın nedeni ise protein içeriğinin fazla olmasıdır. Bu fazla protein eğer düşük karbonhidratlı bir diyetiniz varsa keton birikmesine neden olacaktır. Keton oluşumunun nedeni ise vücudun yüksek protein ile beslenmesi durumunda alınan karbonhidratın az olmasıyla birlikte yağ yakımı hızlanır enerji üretebilmek için ve bu yakım sırasında olmaktadır. Keton karaciğer ve böbrek gibi hayati önem taşıyan organların üzerinde baskı kurar. Bu işlem vücudun metabolizması ile oynayacağı için rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Protein tozu en büyük hasarı bazen böbreklere vermektedir.  Böbreklerin büyük hasar görmesinin nedeni ise fazla proteini düzenlemeyi bu organın yapmasıdır. Protein tozu içerisinde aşırı protein bulunduğu için böbrekler protein tozu kullanıldığında fazla çalışırlar eğer bu dengeyi iyi ayarlanmazsa daha fazla protein böbreklerin iflasına neden olur. Böbrek yetmezliğinden şüpheleriniz var sa bunu uzmanlardan yardım alarak yapabilirsiniz bunun belirtileri ise Bulantı, kanında üre çıkması ve kusma gibi rahatsızlıklar böbrek yetmezliğinin işareti olabilir. Proteinin fazla tüketilmesi de böbrek taşına neden olabilir. Böbrek taşının oluşumu ise böbrekteki bileşiklerin birleşmesi sonucunda oluşurlar. Bu taşların idrar taşıma yollarını tıkayarak büyük rahatsızlıklara neden olduğu bilinmektedir. Bu yolları yıkayan taşlar şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bunun gibi yan etkilerden korunmak için protein tozunun miktarının iyi ayarlanması gerekmektedir.
 • Protein tozları karaciğere devamlı olarak zarar vermektedir. Proteinin vücut için önemli bir yer etmektedir. Bundan dolayı karaciğerin aldığı hasarda bir hayli büyük olacaktır. Karaciğerin protein tozundan etkilendiğini düşünüyorsanız uzmanlardan yardım almalısınız. Karaciğer rahatsızlığını kil rengine benzeyen dışkı, midenin üst kısımlarında ağrı ve sarı renkli göz gibi rahatsızlıklardan anlayabilirsiniz. Eğer bu rahatsızlıklarınız bulunuyor ise doktordan yardım almalısınız ve hemen protein tozu kullanmaktan çekinmelisiniz.
 • Diyetlerin yüksek protein içerenleri kalbe zarar verebilir. Protein tozlarında içerisinde kalp rahatsızlıklarını artıran yağa doygun süt içermektedir. Protein tozu kullanıyorsanız kesinlikle sonrasında yedikleriniz önemlidir bunun nedeni ise protein tozunun etkisini azaltmasıdır. Protein tozu tüketirken baklagiller, sebze, meyve, tam buğdaylı gıdalar, balık ve zengin omega-3 içeren gıdaları bolca tüketmeniz protein tozunun zararlarını azaltacaktır. Protein tozunu kullanınca sadece tek yönlü beslenmek yerine her türlü gıdayı tüketmelisiniz.
 • Protein tozları üretiminde en çok kullanılan maddeler peynir altı suyu, soya ve kazein maddeleridir. Protein tozu bu maddelerden üretilmektedir ve piyasada en çok bunlar bulunmaktadır. Bu maddeler bir çok rahatsızlığa neden olabilir bu rahatsızlıklar ise bulantı, ağrı, mide de ekşimeler ve sindirim bozuklukları olarak sıralanmaktadır. Laktoz hazımsızlığı çekebilirsiniz bunun nedeni ise peynir altı suyu ile kazein kullanılarak yapılan proteinlerin sütten oluşmasıdır. Protein diyetlerinde lifli besinler tüketmelisiniz yoksa kabızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Protein tozu bu rahatsızlığa sürekli olarak neden olabilir fakat uzun sürmesi halinde kolon kanserine neden olmaktadır. Kullandığınız protein tozu kabızlığa sık sık neden oluyorsa uzman kişilere danıştıktan sonra hemen protein tozunuzu değiştirin.
 • Protein tozu aldığınızda yakamazsanız kilo almanıza neden olabilir. Protein tozu spor ile yapılarak doğru kullanımları neticesinde kas kütlesini artırır fakat bilinçsiz tüketilmesi sonucunda kas kütlesi almak yerine aldığınız protein tozları yağ kütlesine dönüşebilir. Aldığınız protein tozunu vücudunuz kalori olarak yapamaz ise bilinçsiz kilo alımına neden olacaktır.
 • Protein tozları kullandığınız tıbbi ilaçlar ile tepkimeye girebilir. İlaçların vücuda emilmesini engeller ve onlardan etki görmenizi azaltır. Protein tozu kan basıncını düşürür ve kazein içeren ilaçlar ile tüketildiğinde yan etkilerini daha çabuk görebilirsiniz. Kazein proteini kan basıncını düzenler bu etkisini protein tozu bozabilir bundan dolayı kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Protein tozu sadece proteinden oluşan bir besin kaynağı değildir içerisinde farklı metaller bulunmaktadır. Bu metallar arsenik, kadmiyum ve ya cıva gibi vücuda zarar veren metallerdir. Bu maddeler vücutta toksin olarak yer etmektedir. Bu maddelerden kadmiyum böbrek vasıtası ile atılamaz bununla birlikte böbrekli aşırı şekilde tahrip etmesiyle bilinir. Bundan dolayı kas geliştirmek istiyorsanız ve diyetinizi protein tozu ile yapazcaksanız bütün bu maddelere dikkat etmelisiniz bunun yanında kesinlikle bir uzmandan destek almanız şarttır aşırıya kaçmanız durumunda vücudunuz hemen tepki verecektir.

Her şeyin fazlası zarardır, şeklinde yazılmıştır protein tozu kullanımı spor hocanızın veya doktorunuzun işlemi dahilinde kullanım sağlayabilirsiniz.

Creatine Zararları İçin TIKLAYINIZ.

Protein Tozunu Nasıl Kullanmalıyım ?

Protein tozu doğru zamanda ve gerekli olan miktarda alındığında size katkı sağlayacaktır.

 • Egzersiz Öncesi; Protein karışımını egzersize başlamadan yarım saat önce alın. Antremandan bir kaç saat önce alınacak olan protein karışımı etkili olmayacaktır. Karbonhidrat içermeyen protein ağırlıklı bir karışım kaslarınızda tahribat oluşturabilir. Kas oluşumunda alınacak olan karbonhidrat, tıpkı protein gibi olmazsa olmazlardandır.
 • Alınan protein miktarına karşılık gelen egzersiz miktarı daha yüksek verim almanıza imkan sağlar.
 • Egzersiz Sonrası ; Egzersiz bittikten sonra sonra en kısa zamanda yine protein karışımını tüketmelisiniz.
 • Yatmadan Önce ; Rahat uyuyabilmezin için uykudan 1 saat önce protein tozu karışımını tüketmeniz uygun olacaktır. Uyku vakti metabolizmenin en ağır çalıştığı vakittir. Bu evrede büyüme hormonları yüksektir. Kasların büyümesi için en mükemmel zamandır.

Protein tozu kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye ” Protein Tozu Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır ? ” buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir