Karbonhidrat Tozunun Zararları

Karbonhidrat Tozunun Zararları

Karbonhidratlar vücudun birincil enerji kaynağıdırlar. Karbonhidrat tozları bu nedenle vücut için geniş yelpazede faydalar sağlayabilir. Fakat bu tarz tozlar genellikle sporcular için yararlıdır. Eğer durağan yaşantınızda kullanırsanız, vücudunuza karbonhidrat tozlarının zararları olabilir.

 

Karbonhidrat tozlarının zararları nelerdir?

Karbonhidrat tozlarının zararları
Aşırı karbonhidrat tozu tüketimi, beyin işlevlerinde azalmalar meydana getirebilmektedir.
  • Testosteron düzeyinde azalma: Yoğun egzersizlerle birlikte karbonhidrat harcamanız, testosteron düzeylerinde azalmalara neden olabilir. Karbonhidrat tozu kullanarak testosteron artışına ve kas gelişimine yardımcı etkide bulunabilirsiniz. Fakat bu durum, aşırıya kaçıldığında, erken yaşta ölümlere sebebiyet verebilmektedir.
  • Kalori yakmada azalma: Karbonhidrat tozları, vücudunuza yüksek miktarda enerji sağlarlar. Bu durum vücudunuzun depolarındaki enerjinin harcanmamasına neden olur. Bu nedenle, vücudunuzda yağlanmanın artışına neden olması karbonhidrat tozlarının zararları arasındadır.
  • Kas gelişimi: Antrenman öncesinde tüketilen karbonhidrat tozları veya karbonhidrat yönünden zengin besinler vücudunuz için zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Antrenman bittikten 1 saat sonra tüketmeniz kas gelişimini arttırıcı etki yapar.
  • Büyüme hormonunda azalma: Protein tozları ile birlikte kullanılması, hormonsal bozukluklara neden olarak, ergenlik çağındaki çocukların büyümesini etkileyebilir. Bu nedenle ergenlik dönemindeki çocukların kullanmaması gerekmektedir.
  • Beyinde problemler: Aşırı karbonhidrat tozu tüketimi, beyin işlevlerinde azalmalar meydana getirebilmektedir. Bu karbonhidrat alımı ile kan şekeri seviyesinin düşmesiyle ilişkili bir durumdur. Sinirlilik ve gerginlik gibi sinirsel hastalıklara neden olması, karbonhidratın zararlarının ciddiyetinin farkına varmamızı sağlayabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir