Biyopsinin Zararları

Biyopsinin Zararları

Vücuttaki herhangi risk oluşturduğu belirtilen bir kitle veya belirtinin tam olarak ne olduğunu anlayabilmek ve bunu emin olarak teşhis edebilmek için gereken işleme biyopsi adı verilmektedir. Biyopsi yaparken uygulanan birçok yöntem kullanılabilmektedir. Biyopsinin mantığı kabaca, riskli bölgeden parça alınarak patoloji laboratuvarında incelenmesini sağlamaktadır. Biyopsi yapılmasına muayenede mamografi ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak karar verilmektedir.

Kişilerin biyopsi yaptırmaktan korkmalarının sebebi geçmiş zamanda yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Tıbbın gelişmesi ile bu hatalar da artık yaşanmamaktadır ancak yine de kişilerin aklında birer soru işareti yer etmesi normaldir. Eskiden yapılan biyopsi işlemlerinde cilt kanserleri için uygulanan biyopsi işlemleri bu kanserin yayılmasına ve kanserin yayılmasının hızlanmasına etki etmekteydi çünkü bu çalışmalar bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilmekte idi. Ancak şimdi yapılan biyopsi işlemleri oldukça bilinçli ve çok dikkatli şekilde uygulanmaktadır. Buna rağmen birtakım şanssızlıklar veya kanser durumunda vücut bağışıklık sisteminin de zayıflamasıyla meydana gelen biyopsinin zararları da bulunmaktadır.

 

Biyopsinin Zararları Nelerdir?

Biyopsi nasıl yapılır
Biyopsi yapılacak bölgedeki kanama hastalığın vücuda yayılmasına neden olabilir.
  • Kanama oluşması durumundaki sorunlar: Biyopsi yapılacak bölgede meydana gelebilen kanamalar sebebiyle hastalık vücudun diğer bölgelerinde kolayca yayma imkanı bulmaktadır. Özellikle kendi halinde ölümcül risk arz etmeyen tümörlere yapılan biyopsi sonucunda da daha ciddi ve ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Yapılan biyopsi işlemi sırasında kanama olması her zaman vücut tarafından ve organlar tarafından beklenildiği şekilde emilimi sağlayamıyor ve bu yüzden hastalık kanda dolaşarak tüm vücuda yayılabiliyor.
  • Kan zehirlenmeleri ve enfeksiyon oluşumuna yol açma: Yapılan biyopsi işlemi sonucunda hastalığın tüm bedene yayılması dışında biyopsi yapılan yerin mikrop kapması durumunda da kişinin sağlığı açısından hem acı verici zamanlara sebep olmakta hem de yeni bir hastalık problemiyle ulaşmalarına yol açtıkları belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir