Fritözün Zararları

Fritözün Zararları

Yağda kızartılmış olan tüm besinler tabii ki sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Özellikle yiyecekleri derin yağda kızartmak için kullanılan fritözlerin gelişen teknoloji ile birlikte çok daha kolay bir şekilde kullanılabiliyor olması kızartma yiyeceklerin sıklıkla tüketilmesine neden olmuş durumda. Özellikle yemek pişirmek için çok fazla vakte sahip olmayan ve oldukça pratik bir şekilde fritözde kızartma yaparak yemek hazırlayan kadınlar için fritözün zararlarını araştırdık ve karşımıza bu konu ile ilgili olarak birçok farklı madde çıktı. Evet, fritöz derin yağ içerisinde mükemmel kızartmalar yapmak için yeni çağın bizlere sunduğu en güzel teknolojilerden birisi de olsa, ne yazık ki zararları ile sağlığımızı ciddi ölçüde etkiliyor. Peki, fritözün zararları nelerdir?

Fritözün Zararları Nelerdir?

  1. Besin Öğelerinin Azalması: Kızartma işlemi yapılırken, sıcaklık artık 100 derecenin üzerine çıkmakta ve bu kadar yüksek bir sıcaklıkta da besinlerin fonksiyonel yapısı bozulmakta, besin öğeleri bu durumdan etkilenmektedir. Bu nedenle kızartılmış besinlerin içeriğindeki vitamin ve minerallerden faydalanılabileceğini söylemek ne yazık ki yanlış olacaktır.
  2. Çevre Kirlenmesi: Kızartma yapılmamış olan yağ toprağa döküldüğü takdirde herhangi bir şekilde çevreye zararlı olmamaktadır. Mikroorganizmalar bu yağı bir enerji kaynağı olarak kullanarak geri dönüştürürler. Ancak yağı yüksek sıcaklıklarda kızdıran fritözlerde çok fazla kullanılmış olan kızartma yağı çevremiz için ciddi bir sorundur. Bu nedenle kızartma yağlarının gelişigüzel bir şekilde dökülmemesi ve kullanılmış yağ toplama ünitelerine teslim edilerek, geri dönüştürülmesi sağlanmalıdır.
  3. Yağın Birden Fazla Kullanılması: Evinizde sık sık fritöz kullanıyorsanız mutlaka fritözün içerisine döktüğünüz yağı fazla fazla kullanarak kızartma işlemi yapmışsınızdır. Derin kızartma işleminin gerçekleştirilebilmesi için oldukça derin olan ve içerisine çok fazla miktarda yağ alan fritözlerde yapılan kızartmaların lezzetli olması için bol miktarda yağ konulmakta ve bu yağ da sık sık değiştirilmemektedir. Halbuki kızartma yağı belirli bir süre kullanımdan sonra yanmakta ve artık kullanılamaz hale gelmektedir. Bu yağ içerisinde yapılan kızartmalar da sağlık için tehlikeli bir hal almaktadır. Bu nedenle fritöz içerisindeki yağların süzülmesi ve karanlık bir yerde, ışık almayacak şekilde saklanması gerekmektedir.

 

Fritözün zararları her ne kadar dikkat edildiği sürece etkili olmasa da yine de kızartılmış olan besinlerin kolesterol ve yağ oranı açısından zengin olduğu bu durumun da insan sağlığı için risk teşkil ettiği de unutulmamalıdır. Bu nedenle kızartmalar sürekli değil belirli aralıklarla tüketilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir