Barbie Bebeklerin Çocuklara Zararları

BARBİE BEBEK ZARARLARI

Çocukların zamanlarını geçirebilecek ve hepsinin vazgeçimezidir oyuncaklar. Hayal dünyalarını kullanarak yeni oyunlar yaratmak hepsinin yaptığı çok olağan bir eylemdir. Bir çocuğun sağlıklı gelişim dönemi geçirebilmesi için oyun ve oyuncakların hayatlarındaki yeri çok önemlidir. Oyuncak mağazalarında on binlerce oyuncak satılmaktadır. Hangi oyuncağın çocuklar için en uyun olduğunu seçmekte ailelere düşmektedir. Bu noktada aileler büyük bir sorumluluk altına girmekte ve çocuğunun gelişim dönemine en uygun oyuncağı gerek psikolojik gerekse fiziksel olarak uygun olanı seçmelidirler. Her çocuk genelde popüler oyuncaklara ilgi duyar ve onlara sahip olmak ister. Barbie bebekler kız çocukları vazgeçilmez ve ilk sırada alınması gereken oyuncaklardır. Her ne kadar yıllardır aramızda olsada Barbie bebeklerin çocukların hayatına farklı bir etkisi vardır. Uzun yıllar Barbie bebekler ile ilgili araştırmalar yapılmaktadır. Çocuklar üzerindeki etkisi incelenerek birçok zararı olduğu ortaya çıkmıştır. Barbie bebek zararları ağırlıklı olarak psikolojik açıdan çocukları etkilmektedir.

 

Barbie bebek zararları nelerdir?

  1. Konsorejen madde bulundurmaktadır. Birçok araştırmacı Barbie bebeklerde kansorejen maddeye rastlamıştır. Bu maddeler gelişim sürecindeki çocukları tahmin edilenden çok daha fazla etkilemektedir.
  2. Barbie bebeklerin görünüşleri örnek alınıyor. Birçok küçük çocuk Barbie bebeğin ideal vücut yapısına sahip olduğunu düşünerek büyümektedir. Zamanla bu düşünce çocukların kendi hayatlarında da şekillenmeye başlar. Bir takım psikolojik hastalıklar bu düşüncenin takıntıya dönüşmesi olarak başlar. Yeme bozuklukları, çok hızlı bir şekilde kilo alıp verme ve kişinin kendini her zaman daha da kilolu hissetmesi bunlardan bazılarıdır.
  3. Sadece vücut şekli değil neler giydiği de kızları çok etkiliyor. Barbie üretilirken bir oranda gerçek dışı olacak şekilde tasarlanmıştır. İnanılmaz bir vücut harika kıyafetler ve hareket kısıtlılığı Barbie’lerde görülen bir durumdur. Bu bebekler küçük kızlara dış görünüşün çok önemli olduğunu ve mükemmel olmayı empoze etmektedir.
  4. Çocukların ufkunu geliştiremez, eğitici değildir. İlk başta tek olarak üretilen Barbi’ nin sonsarında kardeşleri ve arkadaşları da üretilmeye başlanmıştır. Elbette o bebeklerde oldukça şık ve kusursuz tasarlanmışlardır. Bu bebeklerle oyun oynarken, çocuklara bir hayal gücü kullanma fırsatı verilmemektedir. Barbi’ nin evleri, dolabı ve eşyaları set halinde satılabildiği için çocukların üretmek adın fazladan efor harcaması gerekli olmamakta ve çocukların hayal kurma dürtüsünü sınırlamaktadır.
  5. Kadınlaın mesleki alanda betimlenirken bile görünüşü ön planda. Barbie bebek zararları denildiğinde akla belkide en son gelecek bir sorun olan Barbi’ nin bir meslek sahibi olsa bile önceliğin yine de görüntüsü olmasıdır. Bunun yerine mesleği vurgulanan oyuncakların çocuklar için daha eğitici, tanıtıcı ve gelecek planlamada etkilidir.
  6. Barbi’ nin özel ilişkileri olumsuz örnekler teşkil edebiliyor. Barbi’nin Ken ile yaşadığı ilişki çocuklar arasında bilinmektedir. O yaştaki bir çocuğun oyunlarında arkadaşlığın bir adım ötesindeki ilişkileri kullanması oldukça zararlıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arkadaşlar ben barbie bebeklerle ilgili çalışmalr yapıyorum sizce neler yapabilirim resim bölümü son sınıf okuyorum bana yardımcı olur musunuz proje çalışmamdır teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir