Bebeklerde tv izlemenin zararları

Birçok anne bebekleri özellikle ek gıdaya başladığı dönemlerde televizyonun kendileri için büyük fayda sağladığına inanmaktadır, ya da ev içerisinde işleri olduğu zaman işleri bitinceye dek televizyon hemen kurtarıcı olarak akla gelen ilk çaredir. Oysa televizyonun özellikle ilk iki yaş oldukça zararlıdır. Çocuklara yönelik kanalların olması çocuklara yönelik programlar yapılıyor olması, hatta eğitici programlar olduğu sanılarak çocukların televizyona mahkum edilmesi bebeklere farkında olmadan yapılan kötülüklerin başında gelmektedir. Bebekler ve çocuklar genellikle çizgi filmleri izlemektedir. Bunları izlettirmeden önce çizgi filmin zararları nedir öğrenmekte fayda vardır. Tv izlemenin zararları nedir ve tv izleme yaşı nedir bu makalemizde öğrenebilirsiniz. Öncelikle ilk iki yıl bebeklere çok az veya hiç tv izlettirmemekte fayda vardır.

Büyük küçük herkesi televizyon ekranlarına kilitlemeyi hedefleyen birçok programlar, filmler, diziler gün geçtikçe artmakla kalmayıp artan internet kullanımı nedeniyle her an her yerde izlemek mümkün hale geldi. Öyle ki anneler ev oturmalarına gittiği zaman çocukları için yanlarına birkaç oyuncak almak yerine tabletlerini de alarak gitmeye başlamış ve gittiği yerde rahat edebilmek adına saatlerce çocuğunun tabletinde izlediği çizgi filmlerle  yada televizyonda olan programlara saatlerce izlemesine göz yumar hale gelmişlerdir. Peki bu kısa süreli rahat etmenin bizler için ve çocuklarımız için ne gibi zararları olabilir hiç düşündünüz mü? Ya da değer mi o kadar kısa süre rahat etmek adına bu kadar zarar vermeye? Televizyonun zararları ve özellikle bebeklere ve çocuklara zararları aşağıdaki gibidir.

Televizyon izletmenin bebeklere zararları;

  • Aşırı televizyon izleyen bebeklerde dil gelişimi izlemeyen bebeklere göre daha geç gelişmektedir. Televizyon yerine oyun oynayarak, konuşularak vakit geçirilen bebeklerde ise bu süreç daha hızlı tamamlanmaktadır. Çocuklar ses tonumuza, hangi yöne bakarak konuştuğumuza, yüz ifadelerimize dikkat ederek öğrenmeye çalışırlar oysa televizyon karşısında olan çocukların bu etkileşimden faydalanması söz konusu değildir.
  • Uzmanlar bebeklerin sağlıklı olarak bilişsel gelişimlerini tamamlamaları için en az 2 yaşına kadar kesinlikle televizyon izletilmemesi gerektiği konusunda anne babaları uyarmaktadır.
  • Televizyon izlemesine göz yumulan bebeklerde dikkat dağınıklığına neden oluyor ayrıca odaklanmayı bozuyor.
  • Belli bir süre televizyon izleyen çocukların konuşma yetisini bozuyor.
  • Bebekler televizyon ekranında gördükleri şeyleri ayrı ayrı birer nesne olarak değilde tek bir parçaymış bir bütünmüş gibi algılar ve ekranın tamamına ne olduğunu algılayamadan odaklanır ve kalır.
  • Televizyon karşısında çok vakit geçiren çocuklar yalnızlaşıyor iletişim kurma becerisi zayıflıyor ve asosyalleşiyor.
  • Çocukların kullandığı, öğrendiği kelime sayısını azaltıyor daraltıyor.
  • Zaman zaman çocuğun korkmasına yada agresif davranmasına neden oluyor.
  • Uzmanlara göre beyindeki kimyasal dengeleri bozduğundan otizmle arasında bilimsel bir kanıt olmamakla birlikte çoğunun aşırı televizyon izlettirilen çocuklarda otizm belirtileri gözlemlendiği ifade edilmektedir.

İlgili makale;

Televizyonun Zararları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir