Çocuklarda Ve Bebeklerde Antibiyotik Kullanım Zararları

 Çocuklarda, bebeklerde ve yetişkin kişilerde antibiyotik kullanımı bakterilerin sebep oldukları enfeksiyonlar üzerinde etkilidir. Antibiyotik kullanılan rahatsızlıkların bakterilerin mi neden olduğu ya da viral bir enfeksiyon mu olduğu önemlidir bundan dolayı antibiyotik kullanılması tavsiye edilmeden önce kesinlikle laboratuvar sonuçları beklenmelidir. Bunun ayrımını bir uzmanın yapabilmesi için enfeksiyon konusunda uzman olması gerekmektedir. Çocukların antibiyotik kullanım zararlarından etkilenmemeleri için kesinlikle ilk olarak enfeksiyon konusunda uzmanlaşmış bir çocuk doktoruna göstermeniz gerekmektedir eğer bunu yapmazsanız ve enfeksiyonun nedeni virüs kaynaklı olur ise antibiyotik kullanımı boşuna olacaktır ve vücudunuza zarar verecektir.

Antibiyotik tıp dünyasında ve insanlar arasında bulunduğu tarihten itibaren bir dönüm noktası olduğu kabul edilmiştir bunun nedeni ise antibiyotik sayesinde bu zamana kadar bir çok hastalığın çözümü bulunmuştur ve birçok kişiyi ölümden döndermiştir, fakat geçtiğimiz 50 yıllık süre zarfında bu ilacın artık etkisini gösteremediği fark edilmiştir ve uzmanlar aynı etkinin devam etmeyeceğini kabullenmiştir. Bakteriler üzerinde etkili olan bu ilacın etkisinin kaybetmesinin nedeni ise aşırı kullanıma bağlı olarak bakterilerin antibiyotiklere karşı bir direnç kazanmalarıdır. Dünya geneli ile birlikte ülkemizde de bu ilacın kullanımında hem aşırıya kaçılmıştır hem de bilinçsiz kullanım söz konusudur. Antibiyotiklere karşı direnç geliştiren bakteriler için farklı antibiyotikler geliştiriliyor fakat bu bakteriler bu antibiyotikleri de bilinçsiz kullandığımız için bunlara karşıda direnç geliştirmeleri zor olmuyor. Bu şekilde devam eden bir döngü bulunmaktadır ve bu döngüden karlı çıkanlar sadece bakteriler olmaktadır bu şekilde devam ettiği sürece tedavisi bilinmeyen enfeksiyonlar oluşmaktadır.

Antibiyotik kullanımı yetişkinlerden çok bebekleri etkilemektedir bundan dolayı bebeklerde antibiyotik kullanımı zararlarını sizler için maddeler halinde kaleme alacağız.

Zararları;

  • Bağışıklık sistemine zarar verebilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda insanların florası üzerinde antibiyotiklerin etkili olduğu ve değiştirdiği gözlemlenmiştir bunu ise faydalı olan bakterileri öldürerek yapmaktadır bunun yanında vücudun koruma birimleri arasında bulunan mukozal bağışıklık sistemini güçsüzleştirdiğini kesin olarak ortaya koymuşlardır. Gribal etkenlere karşı vücudunuzu zayıf düşürür ve 3 ile 5 gün arasında sürecek rahatsızlıkları daha uzun sürmesine neden olabilir ve bununla birlikte daha ağır geçmesine neden olabilir. Bundan dolayı bebeklere antibiyotik kullandırırsanız mukozal enfeksiyonlara yakalanma riskini artırırsınız.
  • Alerjisi olan kişilerin alerjilerini tetikler. Alerjik rahatsızlıkların günümüzde artması birçok kişinin dikkatini çekmiştir ve bu rahatsızlıktaki artış uzmanlarında üzerinde durdukları bir durumdur. Bu rahatsızlığın artmasını uzmanlar insan florasının değişmesine ve bununla birlikte mukozal bağışıklığın azalmasına bağlamaktadırlar bu tür durumlar ise genel itibariyle antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımından dolayı olmaktadır. İnsan florasının bozulma nedenini uzmanların yaptığı araştırmalara göre küçük yaşta kullanılmaya başlanan antibiyotiklere bağlanmıştır. Alerjik rahatsızlıkların artmasının bir diğer nedenleri arasında ise Hijyen teorisi bulunmaktadır bu teoriye göre steril, daha temiz, az mikrop barındıran ortamlarda yaşama ve bu şekildeki yiyecekleri tüketme floranızın oluşmasını ve bununla birlikte bağışıklık sisteminizin güçlenmesini engellemektedir. Bunların sonucunda ise alerjik rahatsızlıklar artacaktır.
  • Antibiyotik karaciğer fonksiyonları üzerinde etkilidir ve bu fonksiyonları bozmaları ile bilinmektedir. İlaçlar arasından 900 tanesi karaciğerinizin toksisitesine sebep olmaktadır ve bunun sonucunda ölüm ile sonuçlanabilecek olan karaciğer yetmezliğine neden olacaktır bu duruma neden olma ihtimali ise %20 ile %40 arasında değişmektedir. İlaç kullanımından dolayı birçok kişi için karaciğer nakli gerekmektedir. Karaciğerin fonksiyonlarının bozulmasında en çok etkiyi antibiyotikler göstermektedir bundan dolayı aşırı antibiyotik kullanımlarında bu duruma rastlanmaktadır. Bu rahatsızlığın belirtilerini anlamak kolay değil hafif hafif kendini göstermektedir fakat bu rahatsızlıktan kısa sürede kurtulmak mümkündür bunu da ilaç kullanımını azaltarak yapabilirsiniz. Çocuklarda eğer ağır enfeksiyon bulunuyor ise ve antibiyotik kullanmaları gerekiyorsa bu durumlarda farklı bir tedavi yolu izlemek için uzmanlardan yardım almanız gerekebilir.
  • Antibiyotik kullanan kişilerde sık sık ishal görülmektedir. Antibiyotik ile ishal arasındaki ilişkinin temelini antibiyotik ile tedavi edilen hastalıkların hepsinde görmeniz mümkündür. İshal antibiyotik ile tedavi edilen hastalıkların hepsinde kendini yan etki olarak göstermektedir ve bu yan etkiler arasında ilk sırada yer almaktadır. İshal hastalık sırasında kendini hafif hafif göstermektedir fakat çocuğunuzda ciddi bir bakteriyel enfeksiyon bulunuyor ise bu durumlarda antibiyotiği kesmek ya da değiştirmek çocuğunuzun sağlığını büyük ölçüde etkileyebilir. İshalleriniz şiddetli bir şekilde seyrediyorsa beraberinde ciddi sağlık sorunları oluşturabilir hatta bunun sonucunda hayatınızın sonlanması bile mümkündür. Bu tarz durumlarda antibiyotik tarafından oluşan ishallerde enfeksiyonun cinsine ve şiddetine göre ilaçlarınızın tekrar düzenlenmesi gerekir ve çocuklarda böyle durumlar ile karşılaşıldığından tekrardan uzmanlara danışmanız gerekebilir.
  • Şişmanlığa neden olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda antibiyotiklerin son dönemlerin ciddi sorunları arasında yer alan obezitenin tetikleyicileri arasında olduğu düşünülmektedir. Antibiyotiklerin günümüzde insan florasını bozduğu kesinlik kasanmış bir bilgidir bu durum sonucunda ise bir çok önemli rahatsızlığa neden olmasıyla bilinmektedir. Bozulan floralar arasında bağırsak florası da bulunmaktadır bu kısmın görevi ise kompleks karbonhidratlar ile diyet fiberlerin parçalanmasına yardımcı olur bunun yanında önemli vitaminlerin bununla birlikte uzun zincirli yağ asitlerinin üretimini üstlenerek metabolik fonksiyonların devamını sağlayacaktır. Antibiyotikler neden oldukları flora bozukluğundan dolayı obeziteye günümüzde çok rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda 2 yaşının altında antibiyotik kullanımını etkili bir şekilde devam ettiren çocukların %20 gibi yüksek bir orandaki çocukların 5 yaşına geldiklerinde obeziteye yakalandıkları gözlemlenmiştir. Bu araştırmanın yanında yapılan başka bir araştırmada ise en çok antibiyotik kullanımı olan ülkelerden ABD’nin bu oranı en yüksek eyaletinde incelemeler yapılmıştır ve bu incelemenin sonucunda bu eyalette obezite oranları yüksektir, kalp hastalıklarında artış bulunmaktadır bu bunların yanında diyabet gibi rahatsızlıklar gözlemlenmiştir. Bu rahatsızlar sonucunda ise birçok ölüm bulunmaktadır.
  • İç Organlar arasında zararı en çok böbreklere bulunmaktadır. Kullanılan ilaçlar sonucunda böbrek yetmezlikleri en sık rastlanan durumdur ve böbrek yetmezliklerinin %20’lik kısmı bilinçsiz ilaç kullanımından dolayı olmaktadır. İlaç kullanımını bırakmanız sonucunda böbrek yetmezliğinden kurtulabilirsiniz fakat bunun için hastanede yatmanız ve tıbbi açıdan müdahale edilmesi gerekmektedir. Böbreklere zarar verenler ilaçlar arasında antibiyotikler ilk sırada gelmektedir. Çocukların antibiyotik kullanımı sonucunda ise ileriki yaşlarda böbrek hastalıkları kaçınılmaz bir sondur.

 

Antibiyotiğin Zararları TIKLAYINIZ.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir