Antibiyotiğin Zararları

Antibiyotiğin Zararları

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotik Yunanca kökenli bir kelimedir. Her türlü patojenin yani hastalığa neden olan organizmaların yok edilmesinde kullanılır. Antibiyotikler mikroorganizmalar tarafından başka mikroorganizmaları yok etmek için kullanılırken kimi zaman da bu organizmaların üremelerini engellerler.

Son zamanların en çok tüketilen ve hayat kurtardığı kesinleşen ilaç türü olan antibiyotiklerin varlığı birçok hastalığa iyi gelmekle beraber ömrü 10 yıl kadar uzattığı da uzmanların yaptıkları açıklamalarda yer almaktadır.

Bilinen ilk antibiyotik arsfenamindir ve frengi hastalığının tedavi için kullanılmıştır. İlacın mucidi Nobel ödülüne layık görülmüştür.

Peki, bunca faydası olduğu söylenen ve Türkiye’ de ilaç kullanımı listesinde ilk sırayı alan ve diğer ülkelere göre tüketimi 3 kat daha fazla olan antibiyotiklerin fazla yahut yanlış tüketim esnasında ne gibi zararları ortaya çıkabilir?

Gelin şimdi antibiyotiğin vücuda zararları konusunu  ele alalım!

 

Antibiyotiğin Zararları Nelerdir?

Antibiyotik zararları
Çocuklarınıza doğal antibiyotikler verin.
  • Öncelikle şunu kesinlikle bilmeliyiz: Bazı hastalıkları viral sebepler, bazı hastalıkları ise bakteriyel sebepler ortaya çıkarmaktadır. Bu farkı ayırt etmek adına mutlaka güvenilir bir doktora başvurmamız gerekmektedir. Çünkü antibiyotikler sadece bakterilerin sebep olduğu hastalıklarda tedavi olarak kullanıldığından dolayı, viral kökenli bir rahatsızlıkta kullanılması vücutta çoğu zaman ciddi seyreden tahribatlara neden olabilir.

Antibiyotik kullanımının zararları ardında getirdiği zararlara gelecek olursak;

  • İshal: Antibiyotik kullanımının getirdiği zararlar arasında ilk sırayı ishal alıyor. Uzun süreli boy gösteren ishal, vücudun su takviyesinin gerektiği ölçüde yapılmaması halinde vücudun su oranının düşmesinden kaynaklı olarak ölümlere sebep olabiliyor.
  • İmmün sistemin zayıflaması: Kimi antibiyotiklerin bilinçsiz yahut doktor kontrolü olmadan kullanımı, vücudumuzdaki yararlı bakteri sayısının düşmesine sebebiyet veriyor. Yararlı bakteri sayılarında ki gerileme vücudu gribal enfeksiyonlara karşı savaşamayacak duruma getiriyor. Ayrıca bu bakterilerin yıkımı zatürre, bronşit, sinüzit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da neden oluyor.
  • Karaciğer fonksiyonlarında yavaşlama veya durma: Karaciğerin işlevlerinin aksaması ve durması çoğu zaman ölümle sonuçlanıyor. Karaciğerin fonksiyonlarında ki aksaklık genel olarak ilaç kullanımlarından kaynaklanmakla beraber bu ilaçların en başını antibiyotikler alıyor.
  • Böbrek yetmezliği: Sıvı takviyesi vücut için çok önemli bir faktördür. Bu takviyeden en çok yararlanan organlardan biri olan böbrekte, sıvı tüketiminin azalması halinde birçok rahatsızlık gözlemlenebiliyor. Bu rahatsızlıkların başında da böbrek yetmezliği geliyor. Antibiyotik kullanımının doğrudan böbrekleri etkilemesi gereken önlemlerin alınmaması halinde böbreklerin kaybına bile neden olabiliyor.
  • Obezite : Antibiyotik kullanımının insan florasının bozulmasına neden olduğundan, yani vücuttaki yararlı bakteri türlerinde azalma yarattığından bahsetmiştik. Bağırsak içi yararlı bakterilerin yıkımı sindirimi zorlaştırırken günümüz hastalığı obezitenin oluşumuna da zemin hazırlıyor. Obezite antibiyotiğin zararları arasında ciddi olanlardan bir tanesi.

Çocuklarda Ve Bebeklerde Antibiyotik Kullanım Zararları TIKLAYINIZ.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir