Hamam böceği Zararları

Hamam böceği Zararları

Hamam böcekleri her evin hemen hemen her köşesinde bulunabilen en pis yerlerden en kirli yerlere kadar karış karış dolaşan bir böcektir. Kendisi bir hastalığa sebep olmasa da taşıdığı mikroplarla yüzlerce hastalığı da beraberinde taşımaktadır. Hamam böceği zararları şu başlıklar altında sıralanabilir.

 

Hamam böceği zararları nelerdir?

  1. Gıda kirlenmesi: Hamam böceği hemen hemen her şeyi yiyerek yaşayabilir. Yediğimiz gıdalar dışında ölü bitki, hayvan, fekal madde, yapıştırıcı madde, sabun, kağıt, deri ve ip parçalarını yerler. Geceleri etrafta sürünerek her tür ortamda dolaşıp gıdaların üzerine gelerek kontamine ederek zehirlenmelere yol açarlar.
  2. Hastalık yapıcı bakterileri yayma: Hamam böceği tükettiğimiz gıdalar üzerinde beslenirken üzerine pisleme ve kusma ile hastalıkların insanlara yayılasına neden olmaktadır.
  3. Hamam böceği ısırmaları: Nadirde olsa hamam böceği ısırması vakaları görülmektedir. Hamam böceklerinin bazı türleri insanları ısırarak parmak uçlarındaki yumuşak doku ve tırnak dokusunu kemirdikleri gözlenmiştir.
  4. Gıda zehirlenmesi: Gıda zehirlenmesi ile birlikte bazı salgın hastalıkların taşınmasında rol oynarlar. Özellikle salmonella için ev sahipliği yapan hamam böcekleri zehirlenmelere neden olmaktadırlar. Uyurken kulak ve burun içerisine giren hamam böcekleriyle ilgili birkaç vaka da mevcuttur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir