Sodyum Benzoat Nedir? Zararları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Sodyum Benzoat bir çok maddenin içerisinde görmeniz mümkündür bu maddenin koruyucu tuz özelliği bulunmaktadır. Sodyum Benzoat bazı maddelerde koruyucu tuz olarak bulunsa da bazı maddelerde de tat vermesi için tercih edilmektedir. Formül: C7H5NaO2 dir. Bu madde %0,1’den fazla ise kullanmamanızı tavsiye ederiz bu maddenin bu değerden fazlası zararlıdır. Sodyum Benzoat zararları genellikle bu maddeden gıda içerisinde fazla bulunmasıyla ortaya çıkar. Sodyum Benzoat günlük olara kullandığımız bir çok maddenin içerisinde bulunmaktadır bu maddeler arasında Meşrubatlar, ilaçlarda, diş macunlarında, turşu ve konserve yiyecekler içerisinde neredeyse hepsinde bulunmaktadır.

Sodyum Benzoatın hemen hemen bütün bu maddelerde bulunma nedenleri arasında raf ömrünü uzatmak ve tat konusunda farklı lezzetler oluşturmak için kullanılır. Zararlarından korunmak istiyorsanız aldığınız ürünlerin arka kısmında bulunan içindeki bölümüne bakarsanız bu maddeden ne kadar olup olmadığını anlamanız mümkündür. İçindekiler kısmına baktığınızda Sodyum Benzoat ismini görürseniz vardır demektir ve içerisinde ne kadar bulunduğunu görebilirsiniz isimi yok ise o maddeden bulunmuyor demektir.

Sodyum Bezoat

Üretiminden sizlere kısaca bahsedeceğiz. Bu madde doğada bulunabilir, fakat doğada bulunan Sodyum Benzoat doğal bir malzeme değildir, bu madde doğadaki bazı elementlerin birleşmesi sonucunda oluşabilir. Doğada tabii olarak bulunmasa da ana maddesi olan benzonik doğadaki canlılarda ve bitkilerde tabii olarak bulunmaktadır.

Sodyum Benzoat her türlü hazır gıda da bulunmaktadır ve abur cuburların içerisinde de bulunan bu madde sağlık açısından çok zararlıdır. Bulunduğu maddelere örnek vermek gerekirse;  meyve suları, şekerler, sosis, hazır soslar, cipsler, boyalı içecekler, salam, tavuk, sucuk, köfte karışımları ve bunlara benzer bir çok hazır paketli gıdaların içerisinde bulunmaktadır. Bu bilgilerin yanında Sodyum Benzoatın zararlarını da kaleme alacağız bunun nedeni ise günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz bu besinlerin insan vücudundaki etkilerini bilmeniz ve bunlara göre önlem almanızdır.

Zararları;

  • Çocukların kullandığı fast food yiyeceklerin içerisinde bulunma ihtimali yüksek olan bu maddenin çocukların sağlıkları üzerinde etkilidir ve bu madde çocuk DNA’sı üzerinde etkili olduğu için DNA hasarına yol açabilir.
  • Sodyum Benzoat yiyecekler üzerinde çok sık bulunduğu için karaciğer üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Karaciğer üzerindeki en büyük hasarı ise siroz kanserine yakalanma etkisini artırmasıdır.
  • Kimyasal bir madde olduğu için beyin hasarlarına neden olabilir. Beyin hasarlarında en çok neden olduğu rahatsızlık ise Parkinson olarak bilinen el, kol ve yüz gibi bölgelerin titremesine neden olan rakatsızlıktır.
  • Bir çok kimyasal madde gibi nefes darlığı ve solunum yolunda oluşabilecek rahatsızlıklara Sodyum Benzoatta neden olmaktadır. Bu maddeyi soluma yoluyla almaktan kaçınmanız ve tüketirken dikkat etmeniz gerekmektedir.
  • Bu madde vücut dengesi ile oynadığı için Kanser riskini artırır ve solunum yolunda etkili olduğu için astım rahatsızlığına yakalanma ihtimalini artırır.
  • Böbreklerin üzerinde etkilidir. Kanser olma olasılığını artıran bir madde olduğu için böbreklerinde kansere yakalanmasını kolaylaştıran maddeler arasında yer almaktadır.
  • Hassas bünyeye sahip kişilerin çok sık yaşadığı alerjik reaksiyonlar sorununa Sodyum Benzoatta neden olmaktadır, bundan dolayı bu tarz sıkıntılar yaşayan kişilerin bu tarz gıdalar ile beslenirken dikkatli olması gerekmektedir.

 

Boraksın zararları için TIKLAYINIZ.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir