LED Ampullerin Zararları

LED Ampullerin Zararları

LED ampuller günümüzde, evlerden trafik lambalarına, otomobillerden iş yerlerine, teknolojik ürünlerden sokak aydınlatmalarına kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. LED ampullerin zararları hakkında yapılan araştırmalar çok şaşırtıcı. İnsan sağlığına bu derece zararlı olduklarını emin olun tahmin edemezdiniz.

 

LED ampullerin zararları nelerdir?

  • LED ampullerin gözlere zararı: Enerji tasarrufu sağlayan LED teknolojisi konut ve ticari elektrik masraflarını azaltmak için odak noktası haline gelmiştir. Peki, bu LED ışıklar ne kadar güvenli? Çoğu üniversitelerce yapılan araştırmalar sonucunda, gözlerin LED ışığına maruz kalması, retinada onarımı olmayan hasarlara neden olduğu ortaya çıkmıştır. Cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi cihazların ekran ışıkları da aynıdır ve uzun süreli maruz kaldığınızda retinanıza zarar için yeterli olabilir.
  • Tehlikeli maddeler içerirler: LED ampuller kurşun, arsenik ve bunlar gibi bir düzine zehirli maddeler içerirler. Bu lambaları geliştiren araştırmacılar, küresel ısınmaya katkıda bulunabilecek bir ampulün şu anki şartlarda bu maddeleri içermesi gerektiğini fakat çalışmaların devam ettiğini söylemişlerdir. Eski lambalarda cıva kullanılırdı ve bu sağlığımız için tehlikeli bir durumdu. Fakat LED ışıklarda bulunan arsenik, çok zehirli ve yüksek kanserojen riski taşıyan bir içeriktir olması LED ampullerin zararları hakkında bize yeterli bilgiyi vermektedir. Bu tür lambaların evde temizliği mümkünse eldivenle yapılmalı ve olası bir bozulma veya kırılma durumunda dikkatlice uzaklaştırılmalıdır.

 

Elbette hepimiz için aydınlatma hayatımızın her noktasında çok gerekli bir ihtiyaç. Sağlığımız için büyük sorunlar oluşturmalarına rağmen onları kullanmaya devam etmek zorundayız. LED ampuller hem ışık kalitesi hem de çevresel faktörler göz önüne alındığında en iyi seçenek olmaktadır. Fakat onlarda en az şekilde etkilenmek için LED ampullerin zararları konusunda bilinçli olmamız gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir