Ihlamurun Zararları

Ihlamurun Zararları

Ihlamur ağaçları genellikle Avrupa’ya doğal kuzey bölgelerin ılıman yerlerinde yetişen, yaklaşık 80 türü bulunan Tiliaceae ailesine aittirler. Beyaz ve sarı renkli çiçekleri kokulu ve 5 yapraklıdır. Bahardan sonra toplanıp özenle kurutulan ıhlamur çiçekleri, ıhlamur ağacının en değerli tıbbi bileşenleridir.

 

Ihlamurun zararları nelerdir?

ıhlamur çayı zararlımı
Ihlamur Çayı

1-Kalbe zararlı olabilir: Ihlamur ağacı çiçekleri genelde kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır fakat çok aşırı tüketiminde kalp sağlığını riske atması ıhlamurun zararları arasındadır.

2-Hamilelikte fazla tüketilmemeli: Araştırmacılar hamilelik sırasında ıhlamur tüketiminde aşırıya kaçılmasının bebeğin gelişimi üzerinde bazı yan etkileri olabileceğini söylemektedirler. Hamilelikte ıhlamurun zararları hakkında yeterli araştırma olmaması ve bilgi eksikliği nedeniyle, hamile bayanların fazla tüketmemesinde yarar var.

3-Olası alerji riski: Fazla tüketilirse deride döküntülere ve kızarmalara neden olabilir. Bazı kişilerde idrar yollarında sorunlara yol açtığı görülmüştür. Ihlamur çiçekleri üzerinde pestisit kalıntıları olabilir ve bu kalıntılar toksik maddeler içerirler. Kurutma işleminden önce temizlenmeleri ıhlamurun zararlarını en az seviyeye indirmenize yardımcı olabilir.

4-Önerilen doz: Ihlamur alımının kişiden kişiye değişen doz alımları mevcuttur. Daha önce kullanmadıysanız ve etkileri hakkında yeterli tecrübe sahibi değilseniz 2-4 gramdan fazla tüketmeniz beklenmedik rahatsızlıklara yol açabilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir