Maydanozun Zararları

Maydanozun Zararları

Maydanozun zararları genellikle çok fazla tüketilmesinden ya da yanlış şartlarda kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Maydanoz garnitür olarak kullanılan bir yeşillik türüdür. Dikkatli tüketildiği takdirde herhangi bir sağlık sorununa neden olmazlar. Bazı kişilerin alerjilerinin olması veya maydanoza çok benzeyen zehirli bitkilerin tüketilmesi sonucu ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilmektedir. Aynı zamanda temiz bir şekilde yıkanmaması ve yıkanmadan dolaba koyulması ya da sıcak ortamlarda saklanması sonucu gıda zehirlenmelerine de neden olabilirler.

 

Maydanozun zararları nelerdir?

Hamilelikte maydanozun zararları
Maydanoz Ve Zararları
  • Gebelik ve emzirme: Salatalarda veya yemeklerde normal dozlarda kullanımının herhangi bir zararı yoktur fakat fazla miktarda tüketildiğinde ciddi zararlara neden olabilir. Maydanoz adet kanamalarını başlatmak için ve çocuk düşürmek için bir yöntem olarak kullanılabilmektedir. Buna içeriğindeki myricticin ve apiol maddeleri neden olur. Bu nedenle aşırı maydanoz tüketiminden hamilelikte mutlaka uzak durmanız gerekir.
  • Dikkat: Maydanoz evinize girene kadar, üreticiden satıcıya kadar birçok el ile temas etmiş olabilir. Eğer yeterince temizlemeden tüketirseniz, fotodermatit denilen cilt sorununa neden olabilirler. Varfarin ve lityum ilaçları kullanıyorsanız maydanoz tüketimi, içeriğindeki K vitaminleri nedeniyle kullandığınız ilaçların etkilerini azaltabilir. Bu tür durumları mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.
  • Bazı hastalıklara neden olabilir: Maydanoz ve maydanoz suyu yüksek dozlarda zehirli olabilir. Sizde baş ağrısı, baş dönmesi, denge kaybı, kas kasılmaları ve böbrek hasarlarına neden olabilir. Maydanoz ve suyu yüksek miktarlarda oksalik ait içerir ve mide tahrişi, böbrek taşı oluşumu, gut, osteoporoz gibi hastalıklara neden olabilir veya bu hatalıkların varlığı söz konusu ise etkilerinin artışına neden olabilmesi de maydanozun zararları arasındadır.
  • Zehirli bitkilerle benzerlik: Bahçenizde dolaşırken maydanoz bulduğunuzu zannederek bunları yemek, çay veya benzeri şeylerin yapımında kullanmanız ölümünüze neden olabilir. Çünkü maydanoza benzeyen çok fazla zehirli bitki bulunmaktadır. Örneğin baldıran otu maydanoza çok benzemektedir ve ülkemizde maydanoza benzetip tüketerek hastanelik olan birçok insan olması da maydanozun zararları arasında yer alabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir