Kuşburnunun Zararları

Kuşburnunun Zararları;

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte daha fazla vitamin takviyesi yapmak amacı ile C vitamini kaynağı olan grip ve nezle gibi hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmada etkili olan besin kaynakları bizlerin ilgi odağı haline gelmektedir. İşte bunlardan birisi daha doğrusu en etkili C vitamini kaynaklarının ilk sıralarında Kuşburnu yeralmaktadır.

Kuşburnunun bir diğer ismi ‘Yabani Gül’ olarak bilinmektedir. Kuşburnu bitkisi organik asit, şeker ve C vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Ayrıca A ve B vitaminleri demir, fosfor, magnezyum, E ve K vitaminleri, B1 ve  B2 vitaminlerini de içermektedir.  Kuşburnu içermiş olduğu faydalı birçok madde nedeniyle birçok hastalık için doğal bir şifa kaynağıdır. Kuşburnunun meyvelerinden, kökünden, yapraklarından, ve çiçeklerinden evlerimizde birçok şekilde ürünler yapmak mümkün. Kuşburnu çayı, reçeli, marmelatı, şurubuve yağı  olarak birçok şekilde tüketilmektedir. Ayrıca içermiş olduğu maddeler nedeniyle gıda maddesi olarak tüketilmesi mümkünken birçok konuda fayda sağladığı için  alternatif tıpta da kullanılan en gözde ürünler arasında yerini almaktadır.Dünyada en faydalı olan 20 bitki arasında gösterilmektedir.

Kuşburnunun birçok türü bulunmaktadır. Yapısı itibariyle dalları dikenli, yaprakları sivri uçludur. Çiçekleri son baharda meyve vermeye başlar. Kırmızı renkte küçük meyveleri vardır. Eylül ekim aylarında olgunlaşan meyveleri toplamanın en uygun zamanıdır. Bu meyveler toplandıktan sonra kurutularak uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Hava almayan bir kapta muhafaza edilmesi gerekmektedir. Hava alması içerisindeki etkin maddelerin yok olmasına neden olmakta ve faydasını yitirmesine neden olmaktadır.

Limon ve domatesten yaklaşık 30 ila 40 kat elmadan ise yaklaşık 300 kat daha fazla C  vitamini kuşburnu bitkisinde bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 17 kilo portakalda bulunan C vitamini 1 kilo kuşburnu içersinde bulunmaktadır. Olgunlaşmaya başladığı zaman C vitaminini en yüksek derecede içersinde bulundurduğu dönemdir. Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalık döneminde vücudun direncini arttırmaktadır.Kuşburnunun faydaları zararlarının aksine oldukça fazladır.

Kuşburnunun faydalarından birkısmını özetleyecek olursak; “vücutta biriken ödem ve enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltmaktadır, kolesterol seviyesini dengelemeye yardımcı olur,güçlü bir bağırsak yumuşatıcısıdır, vücudu kansere karşı korur,şeker hastalığına yakalanma riskini en aza indirir,cilt sağlığını korur, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir,vücuttaki kan hücrelerini arttırır ve mide sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kuşburnunun Zararları;

  • Vitamin ve mineraller açısından çok zengin olan kuşburnunun insan sağlığına bilinen ciddi bir yan etkisi olmamaktadır ancak bazı konularda dikkatli tüketmek gerekirse doktor bilgisi dahilinde tüketilmesinde yarar vardır.
  • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesine dair kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte tüketirken aşırıya kaçmamaya önem verilmesi gerekmekte ve mümkün mertebe doktora danışılarak tüketilmesi gerekmektedir.
  • Kuşburnu bitkisi bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilir.
  • Çok fazla kuşburnu tüketimi böbrek taşı oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Kuşburnunun fazla tüketilmesi ishal, bulantı, kusma,mide yanması,baş ağrısı, mide krampları, kabızlık,yorgunluk ve uykusuzluk gibi yan etkileri ortaya çıkabilmektedir.
  • Aşırı tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.
  • Diyabete olumsuz etkisinin olduğu konusunda uzmanlar arasında fikir ayrılığı bulunmaktadır. Diyabet hastalığı olan kişilerin her ihtimale karşı doktoruna danışarak kullanmasında fayda vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir