Hibiskus (Ebegümeci) Çayı Zararları

Hibiskus (Ebegümeci) Çayı Zararları

Hibiskus çayı, kilo vermede, kolesterolü düşürmede, kan basıncını düzenlemede ve reçel yapımında kullanılan bir bitkidir. Tropikal bölgelerde yetişir ve bazı durumlarda kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat hibiskus çayı zararları, en az faydaları kadar göz ardı edilemeyecek ölçüdedir.

 

Hibiskus (ebegümeci) çayı zararları nelerdir?

hibiscus zararları
Ebe Gümeci
  1. Östrojen üzerine etkileri: Hibiskus çayı östrojen seviyesinde düşüşlere neden olmaktadır. Bu durumda doğum kontrol hapları ile birlikte ve gebelik tedavileri sırasında bu çayın tüketilmesi zararlıdır.
  2. Gebelik ve doğurganlığa etkileri: Östrojen seviyelerine zarar vermesi nedeni ile hamilelikte bebeğe zarar verebilir. Aynı zamanda doğurganlığı önleyici etkiler de hibiskus çayı zararları arasındadır.
  3. Tansiyona etkileri: Hibiskus çayı kan damarlarının genişlemesine neden olarak kan basıncını düşürücü etki göstermektedir. Bu çay ile birlikte kan basıncını düşürücü etkisi olan ilaçların kullanılması bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tarz durumlarda kullanımından kaçınılmalıdır.
  4. Kanser: Kanser tedavisinde kullanılan bu çay, radyasyon ve kemoterapi tedavisi gören hastalarda bazı yan etkilere neden olabilmektedir.
  5. Halüdinojenik etkiler: Hibiskus çayı bazı kişiler üzerinde sarhoşluk duygusu ve halüsinasyon etkisi gösterebilmektedir. Araç kullanımı öncesinde hibiskus çayı tüketiminden kaçınılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir