Mate Çayı Zararları

Mate Çayı Zararları

Öncelikle, mate çayı zararları denince aklınıza kafein gelmelidir. Mate, genellikle Güney Amerika’da yetişen ve sağlık için yararları olduğu bilinen bir bitki türüdür. Dünyanın diğer bölgelerinde bitki çayı olarak kullanılmasının yanı sıra yemeklerde de kullanılmaktadır. Mate çayının birçok kanıtlanmış yararının yanı sıra birçok sağlık sorununa neden olduğu da çalışmalarla kanıtlanmıştır. İşte size mate çayının zararları hakkında birkaç bilgi.

 

Mate Çayı zararları nelerdir?

Mate çayı yan etkileri
Mate Çayı
  • Kanser riski: Bu çayın kanseri önleyici etkileri biliniyor fakat yeni bir araştırma ile fazla miktarda tüketiminin gırtlak ve bağırsak kanserleri riskini arttırıcı etki yaptığı ortaya çıkarılmıştır. Düşük de olsa akciğer, mesane ve böbrek kanserlerine neden olduğu da bilinmektedir. Bu risk sigara veya alkol kullanan kişilerde daha da yüksektir.
  • Kan basıncını arttırır: Mate çayı içeriğinde kafein bulunmaktadır. Bu bileşik kan basıncını ve kalp çarpıntılarını arttırıcı etki taşımaktadır. Kafein aynı zamanda kulak çınlaması, uykusuzluk, halsizlik, sinirlilik, mide rahatsızlıkları, bulantı ve kusma, baş ağrısı gibi etkilere de neden olabilir. Bu tarz bir rahatsızlığınız varsa veya bu tür sorunlar için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, onlarla birlikte içmeniz durumunda hastalığınızda ilerlemelere neden olması da mate çayı zararları içerisinde yer alır.
  • Potansiyel karaciğer hastalıkları: Mate çayı yüksek dozlarda tüketildiği zaman, karaciğer üzerinde bazı yan etkilere neden olur. Bazı araştırmalar bu etkilerin birkaç yıl içinde ciddi boyutlara gelebildiğini söylemektedirler. Herhangi bir karaciğer sorunu ile mücadele ediyorsanız bu sorunun ilerlemesine neden olabilmesi de mate çayı zararları içerisinde yer almaktadır.
  • Gebelik ve emzirme: Gebelikte mate çayı nedeniyle kansere yakalanma riskiniz ve bu durumun bebeğe geçmesi olasılığı nedeniyle bu çayı tüketmek sakıncalı olabilir. Bir diğer sorun ise içeriğindeki kafeinin damar yolları le bebeğinizin de vücuduna fazla miktarda girecek olmasıdır. Kafeinin fazla miktarda alımı sorunu erken doğum, düşük ya da bebeğin düşük kiloda doğması gibi sorunlara neden olabilir. Yine aynı şekilde emzirme le birlikte kafeinin bebeğe geçmesi sinirlilik ve bağırsak sorunlarına neden olabilir.
  • Alkolizm ve anksiyete: Uzun süreli mate çayı tüketimi alkol tüketimi ile birlikte yapıldığında kansere yakalanma şansınızı 7 kat arttırabilir. Aynı zamanda anksiyete bozukluklarının daha da kötü hale gelmesine neden olması mate çayı zararları arasındadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir