Kafeinin Zararları

Kafeinin Zararları

Bağımlılık yapması kafeinin zararları arasında en ciddi olanlarından birisidir. Kafein doğada 65 çeşit bitkinin yaprak ve çekirdeklerinde bulunan bir maddedir. Aynı zamanda çay ve kahvenin içeriğinde de yüksek miktarda bulunmaktadır. Kolada bulunması, kolanın bağımlılık yapmasının nedenlerinden biri olarak bilinmektedir. Merkezi sinir sistemine etki eder ve beyne gidip gelen mesajları hızlandırır. Aşırı tüketimi sonucu karşılaşabileceğiniz sorunlardan bazıları şunlardır.

 

Kafeinin zararları nelerdir?

kafeinin zararları 1

 1. Erken ölüm: Günde 4 bardaktan fazla tükettiğiniz kahve, içerisindeki kafein nedeni ile erken ölümünüze neden olur. Ayrıca kafein kullanılan ilaçlarla etkileşime girerek de erken ölümünüze neden olabilmektedir.
 2. Kan basıncı: Kafein tüketimi kan basıncınızı arttırır. Özellikle hipertansiyon hastaları kafein içeren ürünleri fazla miktarda tüketmemelidir. Kafein tüketimi baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ve benzeri etkilere neden olabilir.
 3. Gut: Kafein alımı sonucunda gut hastalığının ilerlemesine veya oluşmasına neden olabilirsiniz. Yüksek miktarlarda tüketiminden kaçınınız.
 4. Uykusuzluk: Kafeini yüksek miktarda tüketmek uykusuzluğa neden olabilir. Yatmadan önce içeceğiniz bir kahve uyku uyumanıza engel olabilir.
 5. Hazımsızlık: Kafein içerikli içecekler tüketmek mide rahatsızlıkları ve hazımsızlığa neden olabilir. Aç karnına içildiğinde bu etkileri daha ağır yaşayabilirsiniz. Hazımsızlık sonucu midede şişlik, ağrı ve gaz oluşumuna neden olması da kafeinin zararları arasındadır.
 6. Baş ağrıları: Kafein tüketmek baş ağrılarına neden olabilir. Eğer bu baş ağrıları ciddiye alınmaz ve tüketimine devam edilirse migrene neden olabilmektedir.
 7. Doğurganlık: Kafein tüketimi kadınlarda doğurganlığı azaltıcı etki yapabilir. Kafein kullanımının araştırmalara göre %27 oranında gebe kalma olasılığını düşürdüğü saptanmıştır.
 8. Diyabet: Kafein tüketimi diyabet hastaları için riskli olabilir. Çünkü kafein vücuttaki glukoz metabolizmasının zarar görmesine neden olmaktadır.
 9. Kafeinin Zararları 8Kafein alerjisi: Kafeine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde kurdeşen, vücutta ağrı ve kırmızı lekeler gibi alerjik semptomlar oluşabilmektedir. Bu durum en ufak dozlarda dahi gerçekleşebilmektedir.
 10. Kalp kasılmaları: Kafein güçlü kalp kasılmalarına neden olur. Yeni yapılan araştırmalarla birlikte enerji içecekleri gibi yüksek kafein içerikli içecekler kalp hastalarında ciddi sorunlara neden olduğu ve uzun vadede sağlıklı kişilerde de kalp hastalıklarına neden olduğu ortaya çıkmıştır.
 11. Menopoz: Menopoz döneminde kafein tüketimi kadınlarda oluşan vazomotor semptomların daha yüksek derecelerde oluşmasına neden olmaktadır.
 12. Obezite: Eğer kafeinli içecekleri fazla şekerli tüketiyorsanız bu durum ilerleyen zamanlarda aşırı kilo alımına ve obeziteye yol açabilmektedir.
 13. Kemikleşme: Kafein kemikleşmeye müdahale eder ve aynı zamanda kıkırdak oluşumuna engel olarak zarar verir. Bu durum kullanılan dozlara göre değişiklik gösterebilmektedir.
 14. Bazı etkiler: Adrenal yorgunluk, düzensiz kalp atışları, halüsinasyonlar, kemik kaybında hızlanma, erken ölüm gibi etkileri bulunmaktadır.

Kafein en çok çay, kahve, enerji içecekleri ve kola gibi ürünlerde bulunmaktadır. Sık sık tükettiğimiz bu ürünlerin belli bir süre sonra sağlığımızı olumsuz etkileyeceğini unutmamız gerekir. Kafeinin zararları ciddiye alınması gereken bir konudur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir