Kayısı Ve Çekirdeğinin Zararları:

Kayısı Ve Çekirdeğinin Zararları:

Kayısı sarı turuncu renklerde zeri tüylü çiçekleri yapraklardan daha önce açan eriksi bir meyvedir. Meyvenin etli kısmı tüketilebildiği gibi çekirdeği de yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Çekirdeği ilaç yapımında kullanılmakta ve bazı hastalıklar için şifa özelliği taşımaktadır. Fakat tüketirken her şeyde olduğu gibi bunda da aşırıya kaçmamak gerekir. Aksi taktirde kayısının ve kayısı çekirdeğinin de zararları olabilir.

 

Kayısının zararları nelerdir, Kayısı çekirdeğinin zararları nelerdir?

Kayısı çekirdeği zararlı mı?
Çekirdeğini fazla tüketmeniz zehirlenmenize neden olabilir.
  • Siyanür zehirlenmesi: Kayısı çekirdekleri kanser tedavisinde ilaç yapımı için kullanılan amigdalin içermektedir. Amigdalin aynı zamanda siyanür zehirlenmesi gibi zararlı yan etkilere de neden olabilmektedir. Kayısı çekirdeklerinden kaynaklanan siyanür zehirlenmesinin yan etkileri baş ağrısı, kusma, baş dönmesi olarak sıralanabilir.Bu zehirlenme aynı zamanda kan dolaşımındaki oksijenin azalmasına neden olarak sararmış göz kapakları, cildinizde mavimsi bir renk tonuna, yüksek tansiyon veya düşük tansiyona neden olabilmektedir.
  • Sinir hasarı: Kayısı çekirdeklerinin fazla tüketilmesi aynı zamanda sinir hasarına neden olabilir ve yürüyüş esnasında zorluk yaşamanıza, hareketlerinizin kontrolünü sağlamakta güçlük çekmenize sebebiyet verebilir.
  • Yan etkileri: Kayısı aşırı tüketildiğinde ishale, karın ağrısına, halsizliğe ve baş ağrısına sebep olmaktadır. Yüksek lif içeren meyvelerden biri olduğu için fazla tüketmek mide bulantısına da neden olabilmektedir.
  • Bazı alerjik reaksiyonlar: Kayısı tüketimi çok nadir de olsa bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Gözlerde kızarıklık, deri üzerinde kabarma ve sulu şişlikler ve deride döküntü oluşumu gözlenmesi bu alerjik reaksiyonlardan birkaçı.
  • Ölüme neden olabilir: Kayısı çekirdeği dikkatli tüketilmediğinde ve zamanında bir müdahale yapılmadığında ölümlere neden olabilmektedir. Bu durum kayısı çekirdeğinin zararları arasında en ciddi olanıdır.

Kayısı kaç kaloridir? Besin değerleri nelerdir?

Aşağıdaki tablodan kayısının kaç kalori olduğunu ve besin değerlerini öğrenebilirsiniz. Besin değerlerinin yanı sıra ne kadarlık bir spor ile bu besinlerin yakılabileceğini gösteren veriler yine bu tabloda bulunmaktadır.

100 gram kayısıda sadece 48 kalori vardır. Kalsiyum ve potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıntılı olarak incelemek isterseniz aşağıdaki resme tıklayınız.

 

Kayısı besin değerleri

Kayısının gram başına kalorisi oldukça düşüktür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir