B12 Eksikliğinin Zararları

B12 Eksikliğinin Zararları

İnsan vücudu B12 vitamini enzimlerine her hücresi ile ihtiyaç duymaktadır. Bu vitaminin eksikliğinde de birçok sağlık sorunu meydana gelebilmektedir. Elbette B12 fazlalığı zararları da mevcuttur.

 

B12 eksikliğinin zararları nelerdir?

  1. Anemi ortaya çıkabilir. B12 vitaminin vücuda az girmesi nedeni ile anemi hastalığının yaşanması muhtemeldir. Kan hücrelerindeki azalma anemiye sebep olacaktır.
  2. Sinir sistemi bozuklukları yaşanabilir. Sinir sisteminde yaşanan problemler kişileri hem psikolojik hem de fiziksel olarak kötü yönde etkileyecektir.
  3. Mide sorunları ortaya çıkar. B12 vücudun birçok noktasına etki edeceği gibi mide enzimlerinin de çalışmamasına yol açabilecektir. Bu durumda yeme içme sorunları da ortaya çıkacak ve kişiler büyük rahatsızlıklar yaşayabilecektir.
  4. Sindirim sistemi sorunları da yoldadır. Bu vitamin çeşidinin eksikliği durumunda kişiler sindirim sistemlerinde sorunlar da yaşayabilecektir. Sindirim sistemi sorunlarının ciddi sağlık problemlerine dönüşebileceği göz önüne alınırsa kişilerin bu hususta oldukça dikkatli olmasında yarar vardır.
  5. Çarpıntı, mide bulantısı ve kilo kaybı yaşanır. Bu durumlar genellikle kansızlığa bağlı nedenlerle ortaya çıkacaktır. Kansızlığa neden olan B12 eksikliği bu sorunların da baş göstermesini sağlayacak ve kişilerin hayatınızı zehir etmeye yetecektir.
  6. Tedirginlik ve yorgunluk hissedilir. B12 eksikliği aynı zamanda psikolojik olarak da kişileri etkilemektedir. Tedirginlik ve yorgunluk hissini beraberinde getiren bu sorun özellikle hayatın dengesiz hale gelmesine ve uyku problemlerine de yol açacaktır.
  7. Migren. Ağır baş ağrısı olarak nitelendirilen migren hastalığı B12 eksikliğinin zararları arasında yer almaktadır. Migren ağrısının ne kadar zorlu olduğu herkesçe bilinmektedir ve bu ağrılar kişilerin hayatını zindana çevirebilir. Özellikle spor yapan kişiler, hamile kadınlar ve sık alkol alan kişiler B12 vitamini eksikliği hususunda tetikte olmalıdır.

 

B12 fazlalığı zararları nelerdir?

  1. Kanser riskini artırır. B12 fazlalığı yapılan araştırmalar göre kanser riskini artırmaktadır. Hücre bölünmesinde görev alan B12 vitamini sağlıklı hücrelere yardım ederken aynı zamanda kanserli hücrelerin de çoğalmasına neden olmaktadır.
  2. Karaciğer sorunlarına neden olabilir. Genellikle bu durumla fazla karşılaşılmaz ancak yine de karaciğer sorunları B12 fazlalığında meydana gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir