Kabak çekirdeğinin zararları

Kabak çekirdeğinin zararları

Kabak çekirdeğinin zararları, kabak çekirdeği boş vakitlerimizde birazda stres atmamızda yardımcı olan keyifle tükettiğimiz çerezlerden biridir. Kabak çekirdeğinin saça faydası vardır, saç dökülmesini engelleyici etkisi vardır, kavrulmamış olan kabak çekirdeği bağırsak kurtlarını düşürür, bağırsaktaki şerit ve solucanları düşürücü etkisi vardır, çok etkili bir antidepresandır, kalp ve damar sağlığı üreme organlarının sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca afrodizyak etkisi bulunmaktadır. içeriğinde bol miktarda fosfor bulunan kabak çekirdeğinin kemik ve diş yapımız içinde oldukça olumlu etkileri vardır. Kabak çekirdeğinin içermiş olduğu B15 vitamini kolesterolü düşürmekte ve protein üretilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu saymış olduğumuz faydalarının aksine acaba bizler için zararlı etkileri söz konusu olabilir mi?

Kabak çekirdeğinin zararları nelerdir;

 

  • Kabak çekirdeği yüksek oranda kalori içermektedir bu sebeple özellikle kilosuna dikkat edenler ve kilo vermek isteyenler tarafından fazla tüketilmemelidir.

 

  • Her gıdanın aşırı tüketilmesi neticesinde vermiş olduğu zararlar kaçınılmazdır. Fayda vermesi beklenen besinlerin dahi aşırı tüketilmesi sakıncalı durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle özellikle fayda sağlamasını beklediğimiz besin kaynaklarının ne şekilde tüketilmesi gerektiği konusunda bilinçli davranmalıyız. Evet kabak çekirdeğinin de fazla tüketilmesi sonucunda olumsuz etkilerinden biri olan sivilcelerde bu dikkatsizliğimiz nedeniyle başımıza dert olabilir.

  • Kabak çekirdeğini içerisinde bulunan fosfor yüksek fosfor problemi yaşayanlar için ve kronik böbrek hastalığı bulunanlar için sakıncalı durumlara sebebiyet verebilir. Bu tür hastalıkları bulunan kişilerin içerisinde fosfor bulunan gıdaları dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir, hatta mümkün olduğunca doktorlarından bu konuda onay alarak tüketmeleri faydalı olacaktır.

Kabak çekirdeği kilo yapar mı :

Kabak çekirdeği kalori açısından fazla olduğu için dolayısı ile fazla yenirse kilo yapması kaçınılmaz olacaktır. Bir avuç kabak çekirdeğinde ortalama 110 kalori olduğunu düşünürsek bir avuç kabak çekirdeği ortalama iki dilim ekmek kadar edebilmektedir. Bu orandan çıkabilecek sonuca göre de kilo alımı ile doğrudan bir ilişkisi vardır

Kabak Çekirdeğinin Besin Değerleri içersin de zen miktarda bulunanlar karbonhidrat protein yağ ve liftlerdir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir