Kombu Çayı Faydaları Ve Zararları

Çay türleri arasında kombu çayı uzmanlar tarafından en çok incelenen çay türdür ve bu çay türü sağlık konusunda herhangi bir yan etkisine rastlanmamış bir çay türüdür. Kefire benzetilen bu çay türü kefir gibi kendimiz mayalayarak üretmekteyiz kendi mayaladığımız ürünlerde genellikle doğal olduğu için zararından çok faydası bulunmamaktadır. Kombu çayının zararlarından ziyade birçok faydası bulunmaktadır ve uzmanlar bu faydalarının doğal olarak mayalanarak fermente edilmesinin neden olduğu bilinmektedir. Kombu çayının diğer çaylardan ayıran en büyük farklılık mayalanma usulü ile elde edilmesindir. Kombu çayı bazı hastalıkların tedavisinde ilaç görevi görmektedir.

Bu çay B grubu vitaminler ve C vitamini gibi sağlığa faydalı yapı taşlarını içerisinde barındırmaktadır. Bu vitaminlerin haricinde içerisinde barındırdığı mineraller ile bileşenlerin hem vücut sağlığına hem de cilt sağlığına saymakla bitmeyen faydası bulunmaktadır. Kombu çayının zararları dışında bu çay vücutta bulunan zararlı maddelerden de sizleri korumaktadır. Kombu çayı içerdiği maddelerin tamamen doğal olması bu çayın zararından çok faydasının bulunmasına imkan sağlamaktadır.

Kombu Mantar

Kombu çayının ana bileşeni Kombucha adı verilen bir mantar türüdür. Bu mantar çayın içerisinde büyür ve üreyebilir. Bu mantar pamuksu bir yapıya sahiptir ve yuvarlak bir görüntüsü bulunmaktadır. Bu mantarın yaşam alanı ise çay ile şekerden oluşan bileşiktir bu bileşik mantar üzerinde besleyici bir etkiye sahiptir ve mantarın yaşaması ve üremesi için bu bileşiğe ihtiyacı vardır. Kombu çayının zararlarını, faydalarını ve hazırlanışını sizler için kaleme alacağız.

Kombu Çayının Zararları

Kombu çayını uzmanların incelemesi sonucunda herhangi bir zararlı etkisine rastlanmamıştır hatta bunun yanında vücuda zararlı olabilecek maddelerden ve kullanılan ilaçların yan etkilerinden korunmanıza yardımcı olacak bir maddedir. İçerisindeki maddeleri incelediğimiz zaman zararlarının bulunmadığı ve bunun yanında bu çayın dokuları iyileştirici etkide bulunduğunu görebiliriz. Kombu çayını tüketen kişilerin ruhsal ve bedensel sağlıklarının düzenlendiğini ve yorgunluklarının ciddi ölçüde azaldığını göreceksiniz. Bunların haricinde hamile ve emziren annelerin kullanmaması içerisin barındırdığı aşırı kafeinden dolayı iyi değildir. Bunun yanında içerisinde şeker ve kafeinden bolca bulunduğu için bu maddelere karşı hassas bünyeye sahip kişilerinde kullanmaması gerekmektedir.

Kombu Çayının Faydaları

 • Bu çayın antibiyotik etkisi bulunmaktadır ve bu etkiden dolayı vücudun neresinde olursa olsun oluşan bir iltihaplanmanın iyileşmesine yardımcı rol oynamaktadır.
 • Kan dolaşımınızı düzenler ve bununla birlikte sinir sisteminizin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır bu sayede baş ağrılarınız bulunuyor ise hafifler ve zamanla azalmasına neden olur.
 • Kombu çayının zayıflamak isteyenler içinde kilo vermelerine yardımcı olacak bir malzemedir. Bu çay metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmanızı kolaylaştırır bu sayede düzenli kilo vermenize yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını düzenlediği için tansiyon hastalarına iyi gelecektir. Kan dolaşımı kalp için önemli olduğu için kalp rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bu besin tansiyon hastaları ile kalp rahatsızlığına sahip kişilerin sağlığını düzenleyebilir.
 • Bazı gıdalara alerjileriniz olabilir bu alerjik reaksiyonlar bazen şiddetli geçmektedir bundan kurtulmak isteyenler için en iyi yol bu çaydan düzenli olarak tüketmektir.
 • Şeker rahatsızlığı bulunan kişiler için kandaki şekeri düzenleyici etkisi de bulunmaktadır.
 • Göz sağlığı için çok sağlıklı bir besindir. Bu besin sayesinde gözlerinizin görme yetisi artacak, katarak rahatsızlığınızı önleyecek ve korneada oluşan tahribatın düzenlenmesine yardımcı olacaktır.
 • Kombu çayının astım hastalıklarını düzeltici etkisi bulunmaktadır bu rahatsızlığı iyileştirebilir ve bu hastalıktan dolayı oluşan krizlerin azalmasına sebebiyet verecektir.
 • Bu besini gargara yaparak kullanırsanız bademciklerinizi tedavi edersiniz ve bunun yanında tüketilmesi durumunda akciğer rahatsızlıklarına iyi gelecektir. Bronşiti bitirir ve balgamdan kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Eklemlerinizde ve kaslarınızda oluşacak yorgunluk ağrılarına iyi gelecektir.
 • Kombu çayı içerisinde probiyotikler, enzimler ve yararlı asitler bulundurmaktadır bunlar ise birleştiği zaman antioksidan özelliğini artırır ve sindirim sistemine yardımcı rol oynamaktadır.
 • Bu çayı içen kişilerin stres yönünden rahatladığını göreceksiniz ve sakin bir yapıya sahip olmaya başladıklarına tanık olacaksınız.
 • Kombu çayı içerisinde bulundurduğu glikarik asit sayesinde kanser ile savaşabilir. Bazı uzmanlar göre bu besinin kanseri önlemede büyük etkisinin olduğunu söylemektedirler.
 • Bazı kişilerde bulunan damar sertlikleri ve doku sertleşmesi gibi rahatsızlıkların tedavilerinde ilaç olarak kullanılmaktadır.
 • Kombucha detoks konusunda doğal bir mucizedir. Karaciğerde oluşacak oksidatif yaraların yanında toksine maruz kalmasını engelleyecek bir koruma görevi görmektedir.
 • Bu besini tükettiğiniz zaman vücudunuzun ph değerini düzenlemiş olursunuz ve bununla birlikte vücutta bulunan atık ve zehirli maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.
 • Saçlarınızın köklerinin zayıf olduğunu düşünüyorsanız kombu çayını tüketmek saç köklerinizi güçlendirecektir ve bununla birlikte saçlarınızın sağlıklı ve daha hızlı uzamasına yardımcı olacaktır.
 • Kanda bulunan hemoglobini artırır ve vücutta uyarı göndermeye yaraya demir maddesi ile size enerji verir bunun yanında gün içindeki yorgunluğunuzu alır.
 • Bu besini isterseniz içerek isterseniz sürerek kullanabilirsiniz. İçildiğinde birçok rahatsızlığa iyi gelecektir sürdüğünüzde ise cildinizde oluşabilecek lekelerden kurtulacaksınız.

Kombu Çayının Hazırlanışı

Malzemeler

 • Kombucha Mantarı
 • 3 Litre İçme Suyu
 • 10 Paket Siyah veya Yeşil Çay
 • 1,5 Bardak Toz Şeker

Hazırlanışı;

Bir kabın içerisine 3 litrelik suyu koyun ve kaynayıncaya kadar bekleyin. Suyun kaynadığından emin olduğunuzda şekeri ekleyebilirsiniz ve bunun sonunda şeker eriyinceye kadar karıştırmalısınız. Bu işlemden sonra ise çayları suyun içerisine ekleyin ve 10 ile 15 dakika arasında suyu kaynatmaya devam edin. Süreyi tamamladıktan sonra kaynayan çayı ateşin üzerinden alın ve bir süre soğumasını bekleyin. Bu karışımın ilk sıcaklığını attığından emin olduğunuzda karışımı cam bir tepsiye boşaltın ve hafif ılık olan çayın içerisine kombucha mantarını ekleyin. Mantarı çayın içerisine yerleştirirken açık renkli kısmının yukarı gelmesine özen gösterin. Bu mantarı çayın içine ilk attığınızda mantarın dibe çöktüğünü göreceksiniz ve sonrasında mantar kendiliğinden çayın üstüne çıkacaktır eğer mantar çayın üstüne çıkmıyor ise elinizle bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Mantar, çayın üstüne çıktığından emin olduğunuzda cam kabın üzerine bir tülbent örtün ve kabın ağzını tülbent sıkı olacak şekilde lastik ile kapatın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımın ılık bir oda da 4 ile 8 gün arasında beklemesi gerekmektedir. Bu işlemi de gerçekleştirdiğiniz zaman artık Kombu çayınız içilmeye hazır olacaktır.

 

Diğer çaylarla ilgili makalelerimize ulaşabilirsiniz.

Çayın Zararları TIKLAYINIZ.

Melisa Çayının Zararları TIKLAYINIZ.

Yeşil çayın Zararları TIKLAYINIZ.

Bitkisel Çayların Zararları TIKLAYINIZ.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir