Cilde İyi Gelen Bitkiler

Her kadın güzel bir cilde sahip olmak ister! Ancak maalesef hormonlar, hava kirliliği, stres ve çeşitli faktörlerden dolayı hayatımız nasıl düzene girmiyorsa, cildimiz de aynı şekilde bir türlü düzene girmez. Hal böyle olunca bütün kadınlar çareyi piyasadaki temizleme ürünlerinde veya cilt bakım kremlerinde bulunuyor.

Ancak kolaylıkla güzellik mağazalarından satın aldığınız ürünler ne yazık ki sandığınız kadar masum değil ve tam tersine gözeneklerinizi genişletebilir, cilt şeklinizi değiştirebilir, akne oluşumuna sebep olabilir ve uzun vadede kullanıldığında cildin pH dengesini bozabilir. Her ne kadar bunun tam tersini yapacağını iddia etse de, işin aslı bu yöndedir.

Cilt bakımı ve sağlığı için kullanmanız gereken en doğru ürünler, doğal içeriklere sahip olanlardır ki, doğa bize bu yönde gayet cömert davranmış ve belki de günlük hayatınızda tükettiğiniz her besinin cildiniz için de sağlıklı içeriklere sahip olduğu doğrulanmıştır.

Şu ana kadar zeytinyağı, çay ağacı yağı, Hindistan cevizi yağı ve badem yağı gibi ürünlerin cilt bakımı için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen kalmamıştır. Cildi doğal yağlarla sağlıklı tutabilirsiniz ve bu yağları piyasadaki çeşit çeşit kimyasallar içeren nemlendiricilerin yerine kullanabilirsiniz.

Peki ya bitkiler? Cildinizi nemlendirirken temizleyen, gözenekleri küçültmeye yardımcı olan, mikropları öldürürken pH dengesini bozmayan bitkilerle ilgili bir fikriniz var mı? Cilt temizliği doğal yağlarla yapılabilir ancak cilde her aşamada yağ kullanmak pek de istemeyeceğiniz bir şeydir.

Ancak özellikle demleme yöntemiyle elde edebileceğiniz doğal tonikler kullanmak istemez misiniz? Soğuk damıtılarak elde edilmiş gül suyunun görüp görebileceğiniz en nemlendirici ve gözenek küçültücü tonik olduğunu biliyor musunuz? En eski çağlardan beri kullanılan belli başlı güzellik ürünlerinden biri olan gül yapraklarını nasıl kullanacağını öğrenmek için hazırladığımız yazıyı okuyabilirsiniz.

Papatyayı çoğunlukla küçük yaştaki kızların saç renklerini açmak için kullandığını biliyorsunuzdur. Ancak sadece saç sağlığını desteklemekle kalmaz aynı zamanda cilt sağlığı için de son derece faydalı etkilere sahiptir. Papatya çayı içildiğinde iç organ sağlığını ve topikal olarak uygulandığında saç ve cilt sağlığının iyileştirir. Antibakteriyel ve rahatlatıcı etkileri nedeniyle güvenerek cilt toniği olarak kullanabilirsiniz. Yara iyileştirici etkileri nedeniyle yıllarca alternatif tıpta bir ilaç olarak kullanılmıştır ve çeşitli sağlık koşullarını tersine çevirebilecek kapasiteye sahiptir.

Aynısefa çiçeğini, tüm cilt tipleri için kullanmak mümkündür, özellikle yatıştırıcı etkileri nedeniyle en hassas cilt tipine sahip insanlar bile gönül rahatlığıyla kullanabilirler. Eğer belirli cilt sorunlarına sahipseniz özellikle demlenmiş aynısefa çayını soğutup cilt toniği ve nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Lavantanın kokusu sakinleştirici etkisi sebebiyle tüm kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Peki sadece kokusundan dolayı kullanılmadığını söylersek? Lavanta veya lavanta yağı birçok cilt problemi için, tıpkı sinir sisteminde olduğu gibi, yatıştırıcı etkilere sahiptir. Hassas, yıpranmış veya kurumuş ciltler için korkmadan kullanabilirsiniz.

Cadı fındığı, antimikrobiyal etkilere sahiptir ve bu durum onu sivilce oluşumuyla mücadelede bir numaralı bitki yapabilir. Ancak bu ürünü özüt veya yağ olarak satın alırken, seçtiğiniz markanın güvenilir olduğuna dikkat etmelisiniz.

Artık aloe verayı bilmeyen yoktur. Yaralara, yanıklara, tahrişlere ve aslında her cilt sorununa iyi gelen muhteşem bir jele sahip yaprakları vardır. Aynı şekilde adaçayı da antibakteriyeldir ve demleyip tonik olarak uyguladığınız bölgede akne oluşumunu engelleyecek ve azaltacaktır.

Kaynaklar:

https://www.mindbodygreen.com/0-20697/8-homegrown-plants-for-naturally-glowing-skin.html

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir