Argan Yağının Zararları

Sadece Fas’ın güneybatısında kalan bir bölgede, 10 metreye kadar uzayabilen ve yaklaşık 200 yıl yaşayabilen bir ağaç olan argan ağacından elde edilen argan yağı kullanımı son yıllarda ülkemizde de oldukça yaygınlaşmıştır. Küçük ve sarı ile yeşil renk çiçekleri bulunan Argan Ağacı Fas zeytin ağacı olarak da adlandırılmaktadır. İçi yumuşak ancak dışı sert bir kabuğa sahip olan meyvesinden Argan Yağı elde edilmektedir. Argan Yağının içeriğinde, alfa, gama ve beta yer almaktadır. Bunun dışında zengin miktarda E vitamini içermektedir. Bol miktarda E vitamini içerdiği için cilt ve saç sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuru ciltleri nemlendirmek için, akneleri iyileştirici etkiye sahip olduğu için, cilt hastalıklarına karşı koruduğu için, gebelik döneminde çatlak ve sarkmaları yok edebildiği için, saç kremi olarak çok besleyici olduğu için, dudak, ayak ve el bakımı için oldukça yararlı olan argan yağının zararları da bulunmaktadır. Bu zararları birkaç maddede sayabiliriz.

 

Argan Yağının Zararları nelerdir?

Argan yağı nedir
Argan yağı fazla kullanıldığında cilt hassasiyetine neden olabilir.
 • Hamileler ve Çocuklar için kullanımı: Hamilelikte risk taşıyan kadınlarda argan yağının zararları olabileceği unutulmamalı ve doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. İçeriğinde zengin oranda E vitamini ve daha birçok faydalı maddeler barındıran argan yağının bu içeriği hamilelik esnasında ters etki gösterebilmektedir. Çocuklar için ise genellikle anti-aging ve ileriki yaşlarda kullanım gerektiren sorunlar için kullanıldığından, vücut hormonal dengesini etkilemesi de argan yağının zararları arasındadır..
 • Güneş Işınları Açısından Etkisi: Argan yağı kesinlikle güneşten koruyucu etkiye sahip değildir. Uzun süre güneş ışığına maruz kalmış argan yağı ürünleri kullanılmamalıdır. Çünkü güneş ışığı argan yağı içeriğindeki protein dengesini olumsuz yönde etkileyerek ve kişilerin sağlığına da zararlı etkiler oluşturabilmektedir. Bu yüzden argan yağı ürünleri ağzı kapalı ve serin yerlerde muhafaza edilmelidir. Bu yöntem argan yağı zararlarından korunmanın yöntemlerinden biridir.

Argan Yağı ne işe yarar ?

Argan yağı çoğu cilt problemini, saç problemini çözmesiyle ünlü bir yağdır. Cildinize ve saçlarınıza ışıltı ve canlılık katar. ölü deriden kurtulmanızı ve yağ oranı dengeli, cilt ve saçlara kavuşmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda tırnak bakımı ve sağlığı için de argan yağı kullanılmaktadır.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır ?

Argan yağı cilt için, saçlar için ve tırnaklar için kullanılabilir. Argan yağının nasıl kullanıldığını sizler için bu üç başlık altında inceledik.

 • Saçlar için argan yağı kullanımı: Argan yağının saç bakımı için de kullanılabilir. Argan yağını saç dipleriniz nemleninceye kadar saçınıza sürün ve 10-15 dakika boyunca masaj yaparak iyice yedirin. Bu işlemden sonra saçınızı streç film, veya bir poşetle iyice sarın ve yarım saat kadar bekledikten sonra sıcak su ile yıkayın. Bu işlemi 10 günde 1 yapmanızı öneririm.
 • Cilt için argan yağı kullanımı: Bu konuda en çok merak edilen soru, argan yağı yüze kullanılır mı? Evet kullanılabilir. Fakat argan yağını yüzünüze kullanmadan önce mutlaka yüzünüzü iyice yıkamanız ve gözeneklerin iyice açılmasını sağlamanız gerekir. Aksi takdirde yağın etkileri beklediğiniz gibi olmayabilir. Yağdan 2-3 damla kullanmanız bu bölge için yeterli olacaktır. Yağı yüzünüze masaj yaparak tamamen yediriniz. Günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa kullanabilirsiniz. Aynı zamanda cilt çatlaklarının giderilmesi için de argan yağı iyi bir seçenektir.
 • Tırnaklar için argan yağı kullanımı: Argan yağı içerisinde tırnaklarınıza sağlıklı bir görünüm kazandıracak ve tırnaklarınızı güçlendirecek vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Argan yağını tırnaklarınıza sürerek bu bakımı gerçekleştirmek zordur. Bu nedenle en uygun yöntem limon suyu ve argan yağını karıştırarak, bu karışım içerisinde tırnaklarınızı 10-15 dakika bekletmek olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba, ben de saçlarım ve cildim için argan yağı kullanıyorum. Faydalarını güzel sıralamışsınız. Çok teşekkürler. Ben piyasada saf halini bulma konusuna çok araştırma yaptım. O yüzden size de önermek isterim. DOA Kozmetiğin argan yağını mutlaka deneyin.

 2. Argon yagini sac ekiminden sonra kullanabilrmiyiz
  Yagi saca surup ertesi gun yikarsak zarari olurmu lutfen cevap
  Teskkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir