Saç Düzleştiricilerin Zararları

Saç Düzleştiricilerin Zararları

Biraz daha geçmiş zamanlara dönüp bakıldığında kadınların saçlarında değişiklik yapmak için kullandıkları bigudiler ve bandanaların yanı sıra düzleştirmek için de ütüler kullanılırdı. Kulağa oldukça komik ve garip gelse de, kadınlar arasında bu oldukça yaygın bir durumdu ancak saçları ütülerken yaşanabilen kazalar, maalesef çok can yakıcı sonuçlar meydana gelebiliyordu. Nitekim zamanın ilerlemesi ve teknolojinin de gelişmesi ile, saç şekillendirici olarak kurutma makineleri ve fön makineleri piyasaya sürüldü. Kadınlar arasında oldukça rağbet gören bu makinelerin sonrasında ise daha da pratik ve kişilerin saçlarına yapmak istedikleri şekillendirme işlemlerini kuaförlere gerek kalmadan daha pratik çözüm sağlayan düzleştiriciler piyasaya sürüldü. Ve bakım setlerinde favori oldu.

Saç düzleştiricilerin yanlış kullanımı
Saç düzleştiriciler yanlış kullanıldığında saç uçlarının kırılmasına ve saç derisinin hasar görmesine neden olabilir.

Düzleştiriciler özellikle genç kızlar arasında oldukça fazla talep aldı ki şuan her genç kızın en önemli eşyaları arasında üst sıralarda bulunmaktadır. Elektrikle çalışan ve çok yüksek bir ısı açığa çıkarmasıyla saçları düzleştirmeye yarayan bu aletin saçlar açısından birçok kötü özelliği de bulunmaktadır. Peki bu düzleştirici zararları nelerdir, bunları inceleyelim.

 

Düzleştirici Zararları Nelerdir?

1- Saç uçlarını yıpratması: Saça yapısında olmayan bir şekli kazandırmak hiç kolay ve aslında doğru olmadığı gibi, bunu düzleştiriciler sayesinde saçın dayanamayacağı kadar yüksek ısıda yapmak, saç uçlarının tel tel ayrılmasına ve kırıklar oluşmasına sebep olabiliyor.

2- Saç derisine etkileri: Çok fazla bir ısı verdiği için saçları düzleştirirken, kafa derisi için aslında çok tehlikeli olacak bir ısı dalgası yaratıyor ve eğer yanlışlıkla deriye temas ederse, kişiler için hem can yakıcı hem de tehlike arz edici olabiliyor.

3- Yanlış kullanım sonuçları: Oldukça yüksek ısıda çalışan düzleştiricilerin saça uygulama süreleri de oldukça önemlidir. Düzleştirici kullanımı yeni keşfedilmişken saça verilen en büyük zararlardan biri saçta fazla bekletilen düzleştiricinin saçları yakması olmuştur.

Düzleştirici nasıl kullanılır
İlk önce daha temiz ve yumuşak bir görünüm için şaçlar şampuanla iyice yıkanıp durulanmalıdır.

Saç düzleştiriciler nasıl kullanılmalıdır?

  • İlk önce daha temiz ve yumuşak bir görünüm için şaçlar şampuanla iyice yıkanıp durulanmalıdır. Sonuç olarak saçlar mutlaka temiz olmalıdır.
  • Yapılan en büyük hatalardan biri ise dalgalı saçlara sahip olan kişilerin saçlarına düzleştirici uygulamasıdır. Bu durum saçlarda kırılmalara sebep olur. Daha sonra düzleştirici uygulandığında hem kırılmaların önüne geçebilir hem de daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.
  • Düzleştiriciler aslında profosyonel kullanım için imal edilmiş fakat daha sonra kişisel kullanım için yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu nedenle kullanılırken bahsettiğimiz hususlara dikkat edilmelidir. Daha bir özetle bahsetmek gerekirse yıkanmış, temiz ve kuru saçlara uygulanmalıdır. Kalın ve ince saçlara uygulanma süreleri saçınızın tipine göre değiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Saç, maşa gibi düzleştiricilerin elbette zararı olur. Aksi düşünülemez bile. Ben de saçlarımı fön çektiremediğim zamanlarda mutlaka düzleştirici ile düzleştiriyorum ve saçımı yıpratıyorum. Kırıklarım çok artınca kuaförüm katkısız keratin içerikli liquid keratin setini önerdi . İlk kullanımda bile farketti. Hem evde ne zaman istersem uyguluyorum hem de hemen sonuç alıyorum . daha ne isteyebilirim ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir