Balık Yağının Zararları

Balık Yağı

Omega-3 yağ asidi olarak da bilinin balıklarda ve diğer deniz canlılarında bulunan besin değeri açısından zengin bu yağa balık yağı denmektedir. Ancak bu balık yağı bildiğimiz ve yemeklerde kullandığımız yağdan oldukça farklıdır. Balık yağını vücudumuzun ihtiyacı olan asitleri ve mineralleri sağlayabilecek bir besin takviyesi olarak görebiliriz. İnsan sağlığına bilinen birçok yararı da vardır. Balık yağını içeren besinler antioksidan, selenyum ve iyodür gibi maddeler içerdiği için sağlıklı bir insanın ihtiyacı olan çoğu maddeye sahiptir. Yağı bol olan balıkların dokularından, mezgit tarzı balıkların da genellikle ciğerlerinden elde edilen bir yağdır. Balık yağının bilinen birçok faydası vardır. Ancak balık yağının zararları da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Her üründe olduğu gibi balık yağının kullanımının aşırısı da bazı zararlara neden olmaktadır.

 

Balık Yağının Zararları Nelerdir?

  • Zehirlenme: Balıkların yetiştiği yerlere bağlı olarak balıkların vücudunda cıva, arsenik, kurşun, kalsiyum formları, dioksin, PCB gibi birçok farklı türde zehir depolanması görülebilmektedir. Balık hapının zararları arasında yer alan bu durumu önlemek için eczanenizin ya da doktorunuzun önermediği yerlerden bu ürünleri tedarik etmemeniz gerekmektedir. Çünkü yeterinde rafine edilip saflaştırılmamış balık yağı vücut için oldukça zararlı olabilir.
  • Alerji: Eğer balık şurubunu normal dozdan fazla kullanmak istiyorsanız, öncelikle doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Zira balık şurubunun zararları arasında fazla doz alındığında vücutta alerjik reaksiyonların belirmesi de yer almaktadır.
  • Karaciğer Hasarı: Özellikle balıkların ciğerinden üretilen balık yağlarında bol miktarda A ve D vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler de uzun süre kullanımın ardından karaciğerde birikebilir ve karaciğerde bazı hasarlar meydana getirebilir. Bu durum yine zehirlenmelere neden olacak durumlardan birisi arasında yer almaktadır.
  • E Vitamini Eksikliği: Yine uzun süreli kullanımın ardından vücut E vitamini açısından eksik kalır. Bunu önlemek için de uzun süre balık yağı kullanıyorsanız, aynı zamanda E vitamini açısından zengin olan yiyecekleri de tüketmeniz gerekmektedir. Bunun yanında kullanacağınız dozu da doktorunuzla belirlemenizde fayda olacaktır.
  • Kilo Alımı: Balık yağını doktorunuzun önerileri dışında ve etkisini çabuk göstermesi için gün içinde önerilenden fazla kullanmanız yarardan çok zarar sağlayacağını unutmayınız. Bu nedenle balık yağı haplarının ya da balık yağı şurubunun gün içinde tüketebileceğiniz bir yiyecek olarak görmemeniz gerekmektedir. Uzun süre kullandıktan sonra kilo alabilirsiniz. Ya da kan şekeriniz yükselebilir. Bu durumlar doktor gözetimi dışına tüketildiğinde meydana gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çok güzel hazırlanmış bir site. Aradığım her şeyi burada bulabiliyorum. Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir