Fındık Yağının Zararları

Fındık Yağının Zararları

Karadeniz bölgesinin en büyük geçim kaynaklarından bir tanesi olan fındık birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Fındık yağıda bu kullanım şekillerinden bir tanesidir. Fındık yağı tıpkı fındık gibi çok büyük yararlara sahiptir. Ancak her yağın yararı olduğu gibi zararı da bulunuyor. Bu yağlar gibi Fındık yağının zararları da bulunmaktadır. Eğer fındık yağı kullanırken bunlara dikkat ederseniz o zaman sizde daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Fındık yağının merak ettiğiniz zararları ise şu şekilde:

Fındık Yağının Zararları Nelerdir?

  1. Aşırı tüketimi zararlıdır. Fındık fıstık gibi tohumların yağlarını tüketmek faydalıdır. Ancak aşırıya kaçmak büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Fındık yağıda aşırı bir şekilde tüketildiği zaman çeşitli kalp rahatsızlıklarına neden olacaktır. Her ne kadar fındık yağı kullanarak kan şekerini düzeltebiliyor olsanız da aşırı şekilde kullanmanız bu yararın yok olmasına neden olabilir.
  2. Raf ömrü dolan fındık yağları çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Her besinin raf ömrü önemlidir. Bir şeyi tüketmeden önce raf ömrünün geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde fındık yağı tüketmeden öncede raf ömrünün geçmemiş olması gerekiyor. Raf ömrü geçmiş olan fındık yağları ise çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır. Bu nedenle fındık yağı almadan önce son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz.
  3. Aşırı tüketim yararını yok eder. Fındık yağını normal seviyelerde kullandığınız zaman vücudunuz bu yağın yararını görecektir. Ancak fındık yağını aşırı derecede tüketecek olursanız vücudunuz bu yağa yabancı bir madde gibi davranacak ve yağı vücutta biran önce atabilmek için gerekli önlemleri alacaktır.
  4. Alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Az öncede belirtildiği gibi aşırı kullanımı alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Hatta kimi zaman bu rahatsızlıklar astımı ortaya çıkartabilmektedir. Bu da Fındık yağının zararları arasında gösterilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir