Zencefilin zararları Nelerdir?

Zencefilin zararları

Tıpkı diğer besinlerde olduğu gibi fazla kullanıldığında zencefilin zararlarından da bahsedebiliriz. İlk önce zencefili tanıyalım. Zencefil, Çin, Hindistan, Afrika, Karayipler gibi sıcak iklimlerde yetişen kök baharat ve tatlandırıcı olarak sofralarımızda yer alan ve binlerce yıllık bir kültüre ait bitkidir. Henüz zencefil için optimal bir doz belirlenmiş değildir. Kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

Zencefilin zararları nelerdir?

Düşük dozlarda alındığında zencefilin neden olabileceği bazı yan etkiler :

 1. Gaz
 2. Mide yanması
 3. Mide rahatsızlıkları
 4. Ağızda tahriş
 5. Cilde zararlı olabilir. Günde 5 gramdan daha fazla zencefil alındığında ciltte kızarıklara neden olabilir.
 6. Hamilelikte zencefil kullanımı: Hamilelik sırasında zencefil kullanımı tartışılan bir konudur. Bilimsel araştırmalar sonucunda, fetal cinsiyet hormonları etkileyebileceğine dair bazı endişeler vardır.

 

Zencefili nasıl kullanılır? Kimlerin kullanmaması gerekir?

zencefilin zararları 2

Zencefilin kanı sulandırıcı özelliği vardır. Bu yüzden hangi ölçüde ve kimlerin kullanması gerektiği bilinmelidir. Zencefil çay içerisinde veya bal ile karıştırılarak değişik şekillerde kullanılmaktadır.  Dozajı kişilere göre değişebilmektedir. Genel olarak günde bir çay bardağında 0,5 gr ölçeğinde zencefil yeterli olacaktır. Toplamda ise 0-5 gr aralığında tüketilebilir. Fakat aşağıda zencefili kullanmaması gereken kişiler için bazı bilgiler mevcuttur.

 

 1. Eğer safra taşı veya safra kesesi ile ilgili bir sağlık probleminiz varsa kullanmayınız.
 2. Eğer şeker hastası iseniz veya kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için bir ilaç kullanıyorsanız,
 3. Eğer kalp hastası iseniz ve kalp hastalığı için ilaç kullanıyorsanız,
 4. Eğer bir kanamanız varsa veya kan pıhtılaşma bozukluğunu gidermek için ilaç kullanıyorsanız,
 5. Kan incelmesini etkileyen otlar veya antioksidanlar kullanıyorsanız zencefil tüketmeyiniz.

 

Zencefilin faydaları nelerdir?

Grip ve soğuk algınlığına iyi gelen zencefil özellikle kış aylarında sıklıkla kullanılır. Mikrop veya bakterileri yok etmesi ise zencefilin tercih edilmesinin en büyük sebebidir.  Cilt hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Rahim kanseri, kolon kanseri tedavilerinde kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Kanı sulandırıcı özelliği sayesinde damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.  Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu tarz sağlık problemleri olanlar değil, sadece tedbir amaçlı kullanmak isteyen kişiler için kullanılması tavsiye edilir. Kolesterolü düşürür. İştah açıcı etkisi vardır. Kilo almakta zorlanan kişiler için yeterli dozda alındığında iyi bir tercih olabilir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek ishal veya gaz problemleri olan kişileri rahatlatma özelliğine sahiptir.

Zencefilin zararlarından kaçınmak için kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Temel olarak kullanılması gereken miktar ve kimlerin kullanmaması gerektiği bilindiğinde zencefil kullanımı tavsiye edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir