Kudret Narının Zararları

Kudret Narının Zararları;

Kudret narının asıl vatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Ülkemizde de bu şifalı bitkinin yetiştirilmesine elverişli  yerler  özellikle Bursa ve Yalova civarıdır. Kimi yörelerde halk arasında yaygın olarak kulllanılan diğer ismi ise ‘acayip elma’dır.  Yapısı kabağı andırmaktadır. İçerisindeki meyveleri oluştukça dış kabuğu açılmaktadır. Yeşil olan rengi meyveleri oluştukça altın sarısı rengini alır. İçerisinde nar gibi tomurcuk şeklinde meyveleri vardır. Meyvelerini taze olarak tüketmek mümkündür ayrıca ballı ve zeytinyağlı macunu yapılarak hem uzun süreli muhafazası sağlanmakta hemde her mevsim şifa kaynağı olarak faydalarından istifade edilmektedir. Yüksek oranda E vitamini içermektedir.

Sağlık açısından birçok faydası bulunan kudret narının alternatif tıp’ta da yeri son derece önemlidir. Özellikle sindirim sistemi problemleri yaşayanların doğal destek olarak kullandıkları, bağırsak ve mide rahatsızlığı çekenler için tavsiye edilen ve bu konuda ciddi çözümler sağlayan besinlerin başında gelmektedir. Midede bulunan helikobakter pylori bakterisinin üremesini engelleyici ve bu bakterinin etkisini azaltıcı faydasının yanısıra mide ve bağırsak enfeksiyonlarını engellemekte ve bağırsakta bulunan yaraların iyileşmesinde büyük rol oynamaktadır. Egzama, çıban, sedef gibi cilt problemlerine iyi gelmektedir.Açık yaralara macun şeklinde olarak sürüldüğünde daha hızlı şekilde iyileşmektedir. Mide sorunlarına, gaz, şişkinlik, kabızlık, ülser gibi poblemleri olanlar için etkili çözüm kaynağıdır. Hücreleri yenileme özelliği vardır. Rahim yaralarına iyi gelir. Antibiyotik etkisi bulunmaktadır ve içeriğinde bulunan  lutein ve lycopene maddeleri tümör oluşmasını ve büyümesini engellemektedir.

Birçok yararlı etkisinin bulunmasının yanısıra dikkatsiz tüketimi nedeniyle olumsuz sonuçların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Kudret narının yan etkileri olan olumsuz sonuçlar yaşanabilir. Bilinen rahatsızlıkları ve sürekli ilaç kullanması gereken kişilerin bu tür bitkisel ürünler tüketirken çok daha titiz ve bilinçli davranmaları ve doktorlarından onay almadan tüketmemeye çalışmalıdırlar.

Kudret Narının Zararları;

  • Kudret narını bilinçsizce ve aşırı tüketmek karaciğere zarar verebilir.
  • Hamile kadınlarda düşük riskini arttırıcı etkisi bulunduğundan hamile olan bayanların tüketmemesi gerekmektedir.
  • Emziren kadınlarında çocuğa zarar verme ihtimali bulunduğu için kullanmamaları tavsiye edilmektedir.
  • Regl döneminde kanamayı arttırıcı etkisi bulunduğundan bu sürede kullanılmaması tavsiye edilmektedir.
  • Kan şekerini düşürücü etkisinden dolayı ilaç kullanan şeker hastaları için dikkatli kullanılması gerektiği belirtilmektedir ve mümkün olduğunca doktora danışmadan tüketmemeleri gerekmektedir.
  • Şeker hastalarının bu üründen elde edilen ballı macun yerine zeytinyağlı macunu kullanmaları ve bunu kesinlikle doktorlarının bilgisi dahilinde kullanmaları gerekmektedir.
  • Kısırlık tedavisi görenler içinde yumurtaların erken çatlamasına neden olabileceği için doktoruna sormadan bu ürünü tüketmemeleri gerekmektedir.
  • Kudret narı macununu hazırlarken içerisinde bulunan çekirdeklerin zehirleyici etkisi bulunduğundan çekirdeklerinin mutlaka temizlenmesi gerekmektedir.
  • Aşırı tüketimi zaman zaman karın ağrısı ve ishale neden olabilmektedir.
  • Meyvenin aşırı tüketilmesi sonucu bazen ateş ve başağrısı görülebilmektedir.

 

Kudret Narını Nasıl  Tüketmek Gerekir;

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi kuret narının tohumları taze iken de tüketilebilmektedir, Balla ve zeytinyağıyla yapılan macun şeklinde karışımlarını temin etmek mümkündür ayrıca kudret narı yağı şeklinde kullanıma hazır olarak satılmaktadır.

Kudret narını taze olarak tüketmek isteyenler; olgunlaşmış meyveler ezilerek püre haline getirilir daha sonra bir miktar bal katılarak sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı tüketilebilmektedir.

Ballı Kudret Narı Macunu; Her mevsim meyveyi temin etme şansı bulunmadığından en iyi saklama koşullarından birisi de meyveyi küçük parçalara ayırarak ve çekirdeklerinden temizlenerek bir cam kavanoza alınır üzerine yeterince bal eklenir ve bu karışım bir ay kadar bekletildikten sonra yine sabahları aç karnına tüketilebilmektedir.(Şeker hastalarının kesinlikle doktoruna danışmadan kullanmaması gerekmektedir.)

Zeytinyağlı Kudret Narı Macunu; Meyveyi çekirdeklerinden temizleyerek küçük parçalar haline getirildikten sonra kavanoza alınır ve yeteri miktarda hakiki zeytinyağı eklenerek beş yada 6 ay bekletildikten sonra tüketime hazır hale gelmektedir. Bu şekilde tüketemeyenler her  defasında bir miktar bal ilavesi yapabilirler.

zararlari.org uyarısıdır:

** Lütfen birçok konuda sağlık kaynağı olduğunu düşünerek özellikle herhangi bir hastalık yada sürekli kullandığınız herhangi bir ilaç varsa veya yukarıda belirtmiş olduğumuz şartlardan herhangibiri mevcut ise doktorunuza danışmadan tüketmekten kaçınınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir