Gingko Biloba Zararları

Gingko Biloba Zararları

200 milyon yıl öncesinden bu yana varlığını sürdüren en eski ağaç olduğu bilinen gingko biloba, sağlıklı bir zihin ve güçlü bir hafızaya sahip olmak isteyen kişiler için kullanılan bir numaralı bitkisel üründür. Gingko Biloba bitkisi, Japonyada’ki patlamanın ardından dahi, varlığını sürdürebilmiş olduğundan ne kadar güçlü ve dayanıklı olduğu anlaşılmıştır. Yaprakları yelpaze şeklinde, damarları uçlara kadar uzanan, yaklaşık 5-10 cm yapraklı bir bitkidir. Ülkemizde birçok farklı isimle adlandırılabilmektedir: Gümüş kayısı, Çin yelpaze çamı, mabet ağacı, fil kulağı örnekleri gibi. Gingko Blioba bitkisinin içeriğinde gingkolidler, flavonoid glükozidler ve terpenoidler bulunmaktadır. Bu etken maddelerin da gingko biloba zararları hakkında özellikle hamile ve emzirenlere, riskli olduğu açıklanmıştır.

Gingko Biloba Zararları Nelerdir?

  1. Diğer ilaçlar ile etkileşimleri:  Kan dolaşım bozuklukları için kullanılan kan düzenleyici ilaçlar ile yüksek dozda kullanılması oldukça sakıncalıdır. Aynı zamanda beyin fonksiyonlarını etkileyecek ilaçlar ile kullanımında da ortaya ters tepki veren durumlar çıkabilmektedir.
  2. Günlük hayatı etkilemesi: Kişilerin bünyelerine ters yönde etki etmeleri veya yanlış ve yüksek dozda kullanım halinde, mide bulantısı, baş dönmesi, ishal, baş ağrısı, huzursuzluk gibi durumları  ortaya çıkarabilmektedir.
  3. İç organlara etkisi: Gingko Biloba bitkisinin kişilerin rahatsızlık ve organlarının sağlığı göz önüne alınarak kullanılması gerektiği halde danışılmadan kullanılması, kişilerin iç organlarının geri dönüşü olmayan hasarlar almalarına yol açabilmektedir. Bunlardan biri, karaciğer hasarıdır. Karaciğerlerin vücuttaki yerinin oldukça önemli olduğu düşünüldüğünde, gingko biloba kullanımından oluşacak hasarlar sonucunda, büyük sıkıntılar çekilebilmektedir.
  4. Uyku problemlerine sebep olma: Gingko Biloba bitkisinin çok yaygın olmasa da yol açtığı durumlardan biri kişilerdeki uyku sorunudur. Gün içinde aniden uyuya kalma ve uykudan kolayca uyanamama gibi etkiler gösterebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir