Funda Yaprağı Zararları

Funda Yaprağının Zararları

Yıl boyunca yeşil olan ve çok dallı bir bitki formuna sahip olan funda bitkisi iğneye benzeyen minyatür yaprakları ile özellikle dikkat çekmektedir. Çiçeklerinin pembe rengi ile genellikle peyzaj alanında dekoratif amaçla da kullanılan funda bitkisinin bugüne kadar birçok faydası da keşfedilmiş ve halk arasında sıklıkla tüketilir olmuştur. Halk arasında “ süpürgeotu “ olarak bilinen funda bitkisi 50 yıl kadar yaşayabilmektedir ve yaprağının en çok bilinen gençleştirici etkisi bulunmaktadır. Ancak tabii ki doğadaki her bitki de olduğu gibi funda yaprağının da fazla bilinmeyen zararları bulunmaktadır. Bu nedenle yararlarından faydalanmak için funda yaprağı kullanan kişilerin, zararları hakkında bilgi sahibi olmaları ve dikkatli olmalarında fayda vardır. Gelelim funda yaprağı zararları nelerdir diye soranlara vereceğimiz cevaba.

 

Funda Yaprağının Zararları Nelerdir?

  1. Düzenli olarak kullanılan ilaçlarla birlikte tüketilmesi: Herhangi bir hastalığı olan ya da bir ameliyat geçirmiş olan kişilerin, mutlaka diğer tüm ilaç ve bitkiler de olduğu gibi funda yaprağının kullanımında da hekimlerine danışmaları gerekmektedir. Tansiyon ilacı, kan inceltici ilaç ya da antidepresan ilaçlar gibi ilaçlar kullanan kişilerin funda yaprağı tüketmesi istenmeyen ve beklenmedik etkilere sebep olabilir. Bu nedenle bir hekimin tavsiyesini almak çok daha doğru olacaktır.
  2. Karaciğer hasarı: Funda yaprağı, kas lifleri yönünden zengin bir madde olan “ tanen “ maddesi açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Ancak tanenin uzun süre vücuda alınması karaciğer hasarına sebep olabilir. Bu nedenle funda yaprağı kullanımını 2 haftalık periyotlarla gerçekleştirmek en mantıklısı olacaktır. 2 hafta kullandıktan sonra vücudu 2 hafta dinlendirmek gerekmektedir.
  3. Emzirme ve Hamilelik döneminde tüketimi: Funda yaprağının henüz hamile ve emziren kadınlar üzerindeki yan etkilerini inceleyecek bilimsel bir araştırma yapılmadığı için bebek bekleyen ve emziren kadınların funda yaprağı kullanmamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Funda yaprağını kullanmak isteyen kadınların da mutlaka hekimlerine danışmaları ve onların onayını almaları hem kendilerinin hem de bebeklerinin sağlığı için önemli bir detaydır.
  4. Mide Rahatsızlıkları: Funda yaprağının idrar söktürücü ve bağırsak çalıştırıcı bir etkisi bulunmaktadır. Ancak uzun süre kullanımında bulantı, kusma ve hatta tansiyon düşmesi gibi sağlık problemlerine neden olacaktır.
  5. Kabızlık: Düzenli olarak funda yaprağı tüketim bağırsakların çalışmasını sağlamakta ve kabızlık problemini de ortadan kaldırmaktadır. Uzun süre kullanılması halinde ise bağırsaklar, kendi kendilerine çalışmayacak ve funda yaprağı tüketilmesine son verildikten sonra kabızlık çok daha fazla artarak devam edecektir. Bu nedenle kabızlık sorunu yaşayan kişilerin bu detaya önem vermeleri gerekmektedir.
  6. Doğadaki her bitki gibi funda yaprağı da birçok fayda sağlamakta ancak düzensiz ve dikkatsiz kullanımında, kullanan kişiler funda yaprağı zararları ile de karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle dikkatli kullanımı son derece önemlidir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir