Afgan Macunu Zararları

Afgan Macununun Zararları

 Esrar çeşitlerinden bir tanesi olan Afgan macunu dişi kenevir bitkisinin çiçekli tepe bölümlerinde bulunan koyu bir sıvıdır. Macun şeklinde olan bu esrar çeşidinin kullanımı ülkemizde yasal değildir. Genellikle Hatay ve Mersin illerinde yaygın olarak bulunur. Ayrıca Samsun Bafra ve İzmir Ödemiş bölgelerinde de yetişir. Kullanımı yasaktır ancak sanayide ve tıpta kullanımı için bu bitkinin ekimi devlet kuruluşları tarafından denetimli olarak yapılır. Afgan macunu cam macunu rengini taşır ve kıvam olarak da cam macunu kıvamındadır. Kenevir bitkisinin çiçeklerinin üzerinde bulunan Afgan macunu normal bir şekilde toplanmaz. Toplanması oldukça zordur. Özel kıyafetler giyilerek toplanır. Afgan macunun bir diğer özelliği de uçucu olmasıdır. Afgan macunu zararları olan bir esrar çeşididir.

 

Afgan Macununun Zararları Nelerdir?

  1. Afgan macunu & Huzursuzluk: Afgan macunu kullandıktan sonra anlık olarak çeşitli psikolojik bozukluklar meydana gelebilir. Bu rahatsızlıklarından başında da huzursuzluk bulunur. Bu huzursuzluk genel olarak çok fazla uzun sürmez. Afgan macununun kullanılmasından sonra ortadan kalkar.
  2. Gözlerde kararma: Afgan macununun zararları arasında önemli olan sebeplerden bir tanesi de gözlerde kararma olmasıdır. Bu maddeyi kullandıktan sonra belirli bir süre gözlerde kararma olabilir.
  3. Denge bozukluğu: Afgan macununun en önemli zararlarından bir tanesi de kişilerde oluşan denge bozukluğudur. Denge bozukluğu belirli bir süre devam ettikten sonra kendi kendine ortadan kalkan bir durumdur.
  4. Tansiyon yükselmesi: Belirli bir düzeyde olan tansiyon afgan macununun kullanılmasından sonra tansiyon rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Genellikle bu rahatsızlık tansiyon yüksekliği şeklinde ortaya çıkar. Uzun süre afgan otunun kullanılması sonucu yükselen tansiyon yükselmesi ileride daha ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
  5. Afgan macununun akciğere zararı: Uzun süre afgan macunu kullanılması akciğerlerin zarar görmesine neden olur. Kronik öksürük, balgam ve kronik bronşit gibi hastalıkların yanında akciğer kanseri riskini arttırıcı etkisi de vardır. Afgan macununun bunların dışında pek çok zararı da bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir