Beyazlatıcı Diş Macunu Zararları

BEYAZLATICI DİŞ MACUNU ZARARLARI

Dişler herkesin kendine güvenini sağlayan hayati önem taşıyan vücut yapılarından biridir. Diş yapısının rengi genetik olabilmekte ve kişiden kişiye değişmektedir. Doğuştan farklı olan diş rengi zaman içinde annenin veya bebeğin kullandığı antibiyotik miktarına; gelişme döneminde sigara, kahve ve çay tüketimine bağlı olarak değişmektedir. Zaman içinde sararan dişler hoş görünmemektedir. Bunu önlemek adına kimileri evlerinde beyazlatıcı diş macunları kullanmakta kimileri ise doktorlardan çare istemektedir. Çoğu uzmanın ortak görüşü beyazlatıcı diş macunu zararları geri dönüşü olmayan durumlardır. Diş beyazlatmak isteyenlerin beyazlatıcı diş macunu kullanmak yerine bir uzman doktora başvurarak tecrübeli ellerde en sağlıklı malzemeler ile bu işlemi yaptırmaları gerekmektedir.

 

Beyazlatıcı Diş Macunu Zararları Nelerdir?

Beyazlatıcı diş macunu isimleri
Beyazlatıcı diş macunu
  • Diş minesinin aşınmasına sebep olur. Beyazlatıcı diş macunu zararları incelendiğinde diş minesine vermiş olduğu tahribat görülmektedir. Beyazlatıcı diş macunları içinde bulunan silika ve kaolin maddeleri diş minelerine sert fırça ile uygulama sonucunda aşınmalara ve çiziklere sebep olmaktadır.
  • Sağlıklı dişleri de olumsuz etkilemektedir. Beyazlatıcı diş macunlarının uzun süre kullanılması sonucunda zarar gören mine tabakası üzerinde çürümeler ve lekelenmelerin başlama ihtimali çok yüksektir. Sadece beyazlatma odaklı üretilen bu macunlar bir süre sonunda, diş yapısını korumak için yeterli maddeler barındırmadığından çürümelere sebep olmaktadır.
  • Diş etlerine zarar verebilmekte. Beyazlatıcı diş macunları içeriğinde büyük partiküller içerdiğinden sadece diş minesinde tahribata yol açmayıp diş etleri için de oldukça tehlikelidir. Diş etlerinde kanama, şişlik ve çekilme gibi problemlere yol açmaktadır.
  • İçeriğindeki kimyasallar sadece dişlere zarar vermez. Beyazlatıcı diş macunları içinde bir takım zararlı kimyasallar bulunmaktadır. İster istemez bir miktar diş macununun fırçalamadan sonra yuttuğumuz düşünülürse, bu maddeleri de vücudumuza aldığımız bir gerçektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir