Dişe Zararlı Olan 10 Etken

Dişe Zararlı Olan 10 Etken

İnsanların ilk izlenimleri konusunda oldukça dikkat edilen bir kısım olarak dişlerimizin bakımlı olması gerçekten önemlidir. Özellikle sigara içenlerin yaşadıkları bir sorun olarak diş sararması, taş oluşumu gibi durumlar da bulunmaktadır. Bu konuda uygulanan birçok yöntem vardır. Dişlerle ilgili birçok işlem dişlere estetik açıdan oldukça güzel bir durum yaratmakta olsa da, sağlık açısından sakıncalı olabilmektedir. Peki, insanların yaptırmayı oldukça tercih ediyor olmasına rağmen dişe zararlı olan etkenler konusunda yaşanan sıkıntılar nelerdir?

 

Dişe Zararlı olan 10 Etken Nelerdir?

 1. Diş yapısını etkileyen işlemler: Günümüzde oldukça popüler bir işlem olarak gerçekleştirilen diş beyazlatmanın zararları, diş minelerinin inceltme ve kolay aşındırılır hale geldiklerinden ötürü pek önerilen bir durum değildir.

  Diş beyazlatma yöntemleri
  Bazı diş beyazlatma teknikleri dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilir.
 2. Diş ipinin etkileri: Diş temizliğinde geniş bir yer kaplayan diş ipinin zararları da oldukça fazladır çünkü bunlar, diş etlerinin arasında bulunan artıkları temizlerken diş etlerinin hasar görmesine sebep olmaktadır ve kullanımı konusunda mutlaka doktora danışılarak uygulanmalıdır.

  Diş ipinin kullanımı
  Diş ipi dişlerinizi aşındırabilir.
 3. Diş macunu kullanımı: Dişlerle ilgili başka problemlerden olan diş macunun zararları da içeriğindeki doğal olmayan etken maddelerden kaynaklanmaktadır. Eskiden doğal yöntemlerle beyazlatılan dişler şimdi macunlardaki kimyasallarla geçici beyazlatma kazandırılarak daha fazla zarar görmektedir.

  Diş macunu florür
  İçerisindeki kimyasal maddeler zararlı olabiliyor.
 4. Diş pastasının etkileri: Diş macunu kullanımında olduğu gibi aynı sonuçlar diş pastasının zararları için de geçerli olmakta olup, bunlar yerine ya beyazlatıcı içermeyen macunlar yada bitkisel ürünlerin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

  Diş pastası bitkisel
  Diş pastası da tıpkı diş macunu gibi kimyasaldır.
 5. Diğer diş temizlik ürünlerinin kullanımı: Bir diğer dişlerin zedelenmesini sağlayabilen durum ise diş taşı temizliği zararları hakkındadır. Aslında kişilere daha sağlıklı bir gülüş ve kullanım rahatlığı sunan bu temizlik, çok sık olmadığı sürece pek de önemli bir sorun teşkil etmemektedir.

  Diş taşı nasıl temizlenir
  Sürekli yapıldığında dişlerinizi zedelenebilir.
 6. 6- Diş beyazlatma ürünleri: Diş beyazlatma kalemi zararları hakkında bilinen en büyük gerçekler dişlerin geçici beyazlık kazandığı ve bunu oldukça tehlikeli kimyasallar yardımıyla sağlamasıdır.
 7. Eksik dişlerin zararları: Dişteki çürüklerin olması, iltihapların kapılması veya çenede yer kalmayarak dişlerin alınması durumunda eksik dişlere sahip olan kişilerde, yemek yerken yaşadıkları sorunlar ortaya çıkmaktadır. Çiğneme ve parçalama işlemini yerine getiremeyen bu kişiler için eksik dişlerin zararları oldukça can sıkıcı boyutlarda olabilmektedir.
 8. Dişte meydana gelen kist sorunu: Diş kökü ucunun iltihaplanması durumunda meydana gelen kistler, diş kovuğunun kemik bölümünün zedelenmesine yol açmaktadır ve bu kişilerin ağız sağlığı açısından tehlikeli olabilmektedir. Dişteki kistin zararları mikropların oluşmasına olunarak verdiği için acılı ve ağrılı bir durum da olabilir ve hemen müdahale edilmesi gerekmektedir.
 9. Diş temizliğine gereken önemin verilmemesi: Dişler önemli beslenme araçlarından biridir ve düzenli fırçalanmaması, gerekli bakımının yapılmaması durumunda diş çekimleri, dolgu tedavileri, kanal tedavileri gibi diş iltihabının zararları yüzünden etkilenmemek için daha birçok işlem uygulanmak zorunda kalabilir. Bu işlemler hem sancılı hem de dişleri bakımsız olan kişilerde diş kaybetmeye sebep olabilmektedir.
 10. Flüorür maddesinin etkisi: Diş macunları içindeki kanserojen ve tehlikeli maddelerden biri de flüorürdür. Diş temizliği konusunda florürlü diş macunu zararları etkisinde kalmamak için, özellikle paketlerin üstünde flüorür içermez olarak belirtilen ürünler tercih edilmelidir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir