Gondolun Zararları

Uzun yıllardır ülkemizde lunaparklar hizmet veriyor. Eski dönemlerde lunaparklarda çocukların eğlenebilmesi için çeşitli mekanizmalar bulunmaktaydı. Ancak günümüzde her yaştan insanın kullanabileceği adrenalin yüklü mekanizmalar bulunuyor. İnsanlar da bu makineleri kullanarak kısa süreli heyecan ve korkuyla iyi vakit geçiriyorlar. Lunaparklarda yer alan gondollar en yaygın kullanılan mekanizmalardan bir tanesi. Diğer profesyonel makinelere göre daha ekonomik olması sebebiyle çoğu lunaparkta gondollar tercih ediliyor. Bu sebeple de insanlar arasında oldukça yaygın bir aktivite olarak gösterilebilir. Gondolun zararları düşünüldüğünde insanlar birçok madde hakkında bilgi sahibi oluyorlar. Ayrıca gondola binilen alanda da zararları net bir biçimde kişilere belirtiliyor. Ancak insanlar o an adrenalini yaşamak ve farklı zaman geçirmek için bu zararları çok fazla dikkate almıyor.

Gondolun Zararları Nelerdir?

  1. Gondolun düşme riski: Belirli bir mekanizmaya bağlı olan gondol hızlı şekilde bir doğrultu üzerinde hareket ediyor. Her ne kadar çeşitli önlemler alınıyor olsa da mekanik bir düzenekten yapıldığı için her an kopma ya da yerinden çıkma durumu oluşabilir. Bu durumda da insanlar yaralanırken ölümlere kadar giden sonuçlar ortaya çıkabilir.
  2. İnsanların düşme riski: Gondol salınım yaparken insanların vücudu yere paralel seviyeye geldiği için yüksek oranda bir düşme riski vardır. Önlerinde koruyucu demirler yer alsa da insanların vücudu bu demirlerden kurtulabilir. Bu durumda da oldukça yüksek bir noktadan yere düşen kişilerde vücudun farklı bölümlerinde kırıklar oluşurken ölümle de sonuçlanabilir.
  3. Baş ağrısı: Özellikle aynı gün içerisinde birden fazla kez gondola binen kişilerde ciddi derecede baş ağrısı meydana gelebilir. Gondolun zararları arasında en yaygın görülen problem olarak baş ağrısı gösterilebilir. Özellikle migren hastalarının kesinlikle gondola binmemesi önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir