Monosodyum Glutamat Nedir? Monosodyum Glutamat Zararları

Monosodyum Glutamat hakkında bilgileri kaleme alacağımız bu yazıda Monosodyum Glutamat nedir, Nerelerde kullanılır ve zararları nelerdir? gibi sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Yıllardır kullandığımız gıdaların içerisinde bulunmaktadır. Monosodyum Glutamat yani kısaltılmış olarak MSG ve ya E621 olarak anılmaktadır. İçerisinde bulunan Glutamat amino asidin sodyum tuzudur. Monosodyum Glutamat kullanım alanı ise hazır gıdalarda ve ya abur cubur tarzı yiyeceklerin içerisinde lezzet artırıcı olarak kullanılmaktadır. Vücuda girdiği zaman tükürük bezlerine etkide bulunur ve tükürük salgılamasını artırır.

Monosodyum Glutamat zararları arasında en çok rastlananı salgılanan tükürük sayesinde gıdaların lezzet özelliği artar. Daha lezzetli gıdalar ile beslenmek hem daha çok yeme isteği uyandıracak hem de hızlı yemek yemenize neden olacaktır. Monosodyum Glutamat’ın ilk olarak 19. Yüzyılda keşfedilmiştir ve 20. Yüzyılda ise ticari olarak kullanılmaya başlanmıştır. Japonya ve Çin’de çok sık kullanılan Monosodyum Glutamat ülkemiz içerisinde de bazı hazır gıdaların içerinde bulunmaktadır.

Monosodyum Glutamat

Monosodyum Glutamat Kullanım Alanları

 Monosodyum Glutamat gıda alanında çokça kullanılan bir maddedir. Bu maddenin kullanım alanları katı yağlarda, hazır cipslerde, et sularında, hazır çorbalarda, işlenmiş kırmızı et, balık ve tavuklarda, mayonezlerde, baharat karışımlarında, renkli yoğurtlarda ve bebek mamalarında bunların yanında bunlara benzer bir çok gıdanın da içerisinde bulunmaktadır. Bu kadar çok tüketilen gıdalarda bulunmasından dolayı Monosodyum Glutamat zararları bilmeniz önemlidir. Bunları bilirseniz önlem almanızda kolay olacaktır ve bazı gıdaları tüketirken kontrollü davranmanıza yardımcı olacaktır.

Hazır gıdaların haricinde doğal gıdaların üretiminde kullanılan gübrelerin içerisinde de Monosodyum Glutamat maddesi bulunmaktadır.

Hazır gıdalarda çokça bulunan bu maddenin ne kadar güvenli bir madde olduğunu tartışılmaktadır. Bu madde sadece tatlandırıcı olarak kullanılsa da vücudun bir çok yerinde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklar kısaca göğüs ağrısı, baş ağrısı, yüzde kızarıklık, ödem, nefes darlığı ve terleme gibi rahatsızlıklardır. Bu tarz rahatsızlıklara neden olması sıkça görülür ve bunun adı Çin restoranı sendromu olarak bilinmektedir. Monosodyum Glutamat içeren maddeleri tükettiğiniz zaman tatlandırıcı özelliğinden dolayı diğer maddeleri tüketince tat alamayabilirsiniz. Bu maddenin bir çok firma sık kullanır bunun nedeni ise tatlandırıcı etkisinden dolayı diğer gıdalar tatsız gelecek ve sizler Monosodyum Glutamat içeren maddelere yöneltecekdir. Bu durumun sonucunda Monosodyum Glutamat maddesi içeren gıdalara bağımlı olmanız mümkündür. Monosodyum Glutamat zararlarını daha detaylı olarak maddeler halinde sizler için kaleme alacağız.

Monosodyum Glutamat Zararları

  • Monosodyum Glutamat bi bakımdan nörotoksindir bu türden maddeler sinir hücrelerine zarar vermeleri ile bilinmektedir. Bundan dolayı oluşacak rahatsızlıklar alzheimer, parkinson ve epilepsi olarak belirlenmiştir.
  • Göz sağlığı üzerinde etkilidir. Retina bölgesinde bozulmalara neden olabilir ve bu rahatsızlığın sonunda görmenizde azalmalar olabilir.
  • Monosodyum Glutamat bir tür tatlandırıcı olduğu için doyma mekanizmasında bozukluklara neden olmaktadır ve yedikçe yemek isteyeceğiniz için yağ birikmesine neden olmaktadır bunların birleşiminde ise obeziteye neden olacaktır.
  • Hormonlarınız arasında bozukluklara neden olabilir en çok etkilediği hormon ise büyüme hormonudur. Büyüme hormonuna salgılanmaması için baskı yapar ve gelişim geriliğine neden olabilir.
  • Monosodyum Glutamat insülün hormonu üzerinde de etkilidir. Bu hormonu ise salgılanması için baskıda bulunur bunun sonucunda ise pankreasta düzeltilemeyecek hasarlara yol açabilir ayrıca dikkat edilmez ise diyabete neden olabilir.
  • Organlar üzerinde de hasarlara yol açabilir. Böbrek ve karaciğer bu organlar arasında yer almaktadır. Böbrek ve karaciğer üzerinde tedavisi olmayan hasarlara yol açabilir.
  • Monosodyum Glutamat maddesi plasentadan rahatlıkla geçebilecek bir maddedir. Bu maddenin geçmesi anne karnında bulunan bebek için risk teşkil etmektedir.
  • Monosodyum Glutamat maddesini astım hastaları kullanmamalıdır. Kullanmaları durumunda ağır astım nöbetlerini tetikleyi etkisi bulunmaktadır.

Bu kadar zararlı bir madde sırf hazır gıdalarda lezzet verdiği için kullanılmaktadır. Bu tarz gıdaları tüketmekten kaçınarak önlemlerinizi alabilirsiniz. Monosodyum Glutamat içeren gıdaları tespit etmeniz kolaydır. Hazır gıdaların içindeki kısmına bakarsanız bu maddenin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Monosodyum Glutamat maddesini içeren gıdaları kendi sağlığınız ve sevdiklerinizin sağlığı için tüketmekten kaçınmalısınız.

 

Titanyum Dioksit Zararları ve Kullanım Alanları İçin TIKLAYINIZ.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir