LPG’nin zararları

 LPG’li araçların ve LPG nin olası Zararları;

Arabası olmayan birçok kişinin hayallerini süslemektedir sanırım bir araba almak ve rahat rahat istediği saatte istediği yere gidebilmek hele de evde küçük bir çocuk varsa lüks değil o aslında bir ihtiyaçtır düşüncesi değiştirilemez bir hal almıştır J  Araba sahibi olduktan sonra ise problemler bitmemiş ve sadece şekil değiştirmiş halde karşımıza çıkmaktadır. Geçim derdi yanında her geçen gün yükselen benzin fiyatları da eklenince içinden çıkılmaz bir hal almaktadır durum.  Bu durumda ister istemez maliyeti en aza indirebilecek alternatifler değerlendirilmeye başlanmaktadır.

Araç alırken insanların aklında benzinli, dizel yada lpg arasında ne gibi faklar bulunmaktadır. Fiyat farkı tabiki bizler için önemli bir kriterdir fakat güvenlik anlamında da bilgi sahibi olmak elzemdir. Benzin fiyatları sürekli artmakta olduğu için insanlar buna alternatif olarak sunulan araca lpg taktırma fikrine sıcak bakmaktadırlar. Ancak lpg’li araçların kapalı otoparka dahi alınmayışı bu konuda araştırma yapma ihtiyacı hissettiren başlıca neden oldu benim için. Lpg’nin zararları varmıdır? Veya lpg’nin zararları nelerdir birlikte inceleyelim.

Lpg nedir ; Sıvılaştırılmış petrol gazı (Liquified Petroleum Gas) anlamına gelmekte ve Propan – Bütan gazlarının karışımından ortaya çıkmaktadır. Lpg birçok araçta benzinle çalışan araçlara sonradan monte edilerek kullanılmaktadır. Benzinle çalışan araçların motor yapısı konulacak olan yakıtın şekline göre dizayn edilmektedir gerekli olan ayarlamalar yakıtın özellikleri de gözönünde bulundurularak yapılmaktadır. Lpg’nin yapısı benzin yapısından farklı olduğu için motorda sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Lpg yakıtından ziyade benzin ile çalışması planlanan ve dizaynı bu şekilde oluşturulan araca sonradan alternatif bir yakıt entegre edilmesi motoru yıpratıcı ve zarar verici etkiler oluşturmasına zemin hazırlamaktadır. Lpg aracın arka kısmına büyük bir tüp yerleştirilerek kullanılmaktadır. Herhangi bir çarpma, hasar alma veya yanıcı madde olması, sıcak hava veya ateşli bir aletle temas etmesi durumunda büyük bir patlamanın yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Zaman zaman daha az maddi kayıp yaşamak için hayatımızı riske atabiliyoruz. Bu konudada olduğu gibi lpgli araçlar diğer araçlarla karşılaştırıldığında daha uygun fiyata gelmekte ve yakıt olarak da yine benzine oranla daha az maliyetli olduğu için tercih edilmektedir.  Yakıt tasarrufu konusu gözardı edilemez fakat altı çizilmesi gereken ciddi bir konu ise araca sonradan taktırılan LPG kiti motorun ömrünü kısaltmaktadır. Çünkü lpg’nin yapısı benzinden farklıdır, lpg kuru bir yakıttır ve zamanla motorda bulunan parçaların aşınmasına neden olmaktadır. Belki birkaç sene yakıt tasarrufu sağlanmasına yardımcı olacaktır fakat uzun vadede fayda sağlayan bir uygulama olduğu ortaya çıkacaktır.

  • Lpg kulllanılan araçlarda LPG sisteminin montajı uzman kişilerce yapılmalıdır montaj yapılırken en küçük bir hata motorun ömrünü ve dolayısıyla aracın ömrünü olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca montaj işlemini yapan kişi işinde uzman değilse yapılan LPG sistemi montajı aracın performansının düşmesine de neden olmaktadır.
  • Lpg takılan araçlar çekişten düşer.
  • Aracın bagaj hacmini bariz bir şekilde azaltır.
  • Sonradan araca monte edilen Lpg kiti aracın orjinalliğini bozar.
  • Lpg kontrolü yapılamayan bir yakıt türüdür. Benzin ve motorin satan akaryakıt istasyonlarında işleyen kontrol mekanizmasının Lpg’de de oluşturulmamsı gerekmektedir.
  • Lpg de kansere neden olan hidrokarbon bulunmaktadır, ayrıca hava kirliliğine benzin ve motorinden daha fazla etkisi bulunmaktadır.

** Ülkemizde de bazı araç markaları LPG sistemini fabrikalarında üretilmiş ve ayarları kendi kontrollerinde yapılmış olarak piysaya sunmaktadır. Bizler ille de daha maliyeti düşük bir şekilde aracımızı fazla benzin yakacak korkusu olmadan kullanmak istiyorsak belki piyasada biraz pahalı olarak görebiliriz fakat uzun vadede avantaj sağlayan dizel araç alma fikri değerlendirilebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Lpg yandıktan sonra çevreyi en az kirleten yakıttır hele dizel gibi bie yakıtla karşılaştırmak bile abestir. Bu konuda yanlışınız var iyice araştırmanızı öneririm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir