Fotokopi Makinesinin Zararları

Fotokopi Makinesinin Zararları

 Fotokopi makineleri günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. İcat edildiği günden bu yana çok farklı değişimler gösteren fotokopi makineleri evrak çoğaltma işlemlerini çok büyük anlamda kolaylaştırmıştır. Bundan çok uzun zaman önce bir belgenin çoğaltılabilmesi ya da fotoğrafının çekilmesi işlemi elle yapılıyordu. Bu yöntemlerin ikisi de oldukça zaman alan ve pahalı yöntemlerdi. Belge çoğaltmanın bu şekilde zor olduğunu düşünen Chester Carlson kopyalama yapma işlemlerinin daha dolak bir şekilde yapılması için gelmiş geçmiş en büyük buluşlardan birisini buldu. Zaman içinde fotokopi makinelerinin boyutları küçülürken yapmış oldukları işler de hızla büyümektedir. Bu kadar önemli bir buluş olan fotokopi makinelerinin bazı zararları olduğunu biliyor muydunuz? Fotokopi makinelerinin zararları hakkında bilgi almak için aşağıdaki alandaki bilgileri okuyabilirsiniz.

Fotokopi Makinesinin Zararları Nelerdir?

  1.  Gebelere etkisi: Fotokopi makineleri iyonize olmayan radyasyon yayan cihazlardır. İyonize olmayan radyasyonun tüm insanlar açısından olumuz etkileri bulunur ancak bu durum gebeler söz konusu olduğunda daha etkilidir. Bu yüzden özellikle gebe iken fotokopi makineleri ile ilgili bir işte çalışıyorsanız mümkün olduğu kadar fotokopi makinelerinden uzak durmanızda fayda vardır. Eğer mecburen fotokopi makinesinin bulunduğu ortamda kalmak zorunda olursanız da hamileliğin belirli dönemlerinde kontrol amaçlı birkaç film çektirmeniz gerekebilir. Tabi ki bu filmlerinde yeterli koruyucu önlemlerin alınarak çekilmiş olması da büyük önem taşır.
  2. Kanser riski: Bir enerji türü olan radyasyon anormal hücre büyümesine, yani kansere yol açabilir. Uzun süre fotokopi makinelerinin yaydığı radyasyona maruz kalan kişiler ilerideki yaşlarında farklı kanser çeşitleri ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca fotokopi makinelerinin yaydığı iyonize olmayan radyasyon genetik yapıda farklı değişikliklere de neden olabilir. Bu yüzden mümkün oldukça fotokopi makinelerini kullanmamak gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir